Zveřejněná policejní žádost o vydání A. Babiše a J. Faltýnka ukazuje, že anonymní majitelé Čapího hnízda (podle Babiše jeho nejbližší) zatajili v žádosti o dotaci z EU určené pro „malé a střední podniky“ téměř absolutní závislost svého projektu na mnohem větších firmám patřících miliardáři (jejich tatínkovi) Babišovi.
Celý projekt je neskrývaně nápadem Andreje Babiše. Dokonce nejlepším nápadem v jeho životě, jak prohlásil. Muselo tedy pro něj být asi obtížné zachraňovat po „řádění“ svých dětí (a také světové hospodářské krize) toto své dítko tím, že do něj musel nalít obrovské sumy za účelem pouhé záchrany.
Projekt je pro něj takovou srdeční záležitostí, že ani nevěřil svým dětem a nevěnoval jim na něj žádný pozemek. Proto bylo Čapí hnízdo stavěno na pozemcích jeho firmy. Obdobně si od něj jeho děti pronajímali také budovu, protože žádnou dokončenou (nerozestavěnou) neměli (tedy ani žádnou kancelář, vrátnici apod.).
I přesto Babiš dlouho předstíral, že netuší, komu anonymní akcie prodal, následně teprve pod tlakem médií přiznal, že tehdejší majitele už zná, a teprve pod tlakem poslanců na mimořádné schůzi sněmovny k tomuto tématu přiznal, že se vlastně jednalo o jeho dvě děti a o bratra jeho přítelkyně (nynějšího švagra).
Na konci srpna 2017 však Babiš ve snaze zabránit svému vydání spravedlnosti připustil, že vlastně akcie neprodal bratrovi přítelkyně, ale přímo přítelkyni. Ta je však svému bratrovi přeprodala. Tento postup byl podle policie zvolen pro znepřehlednění vlastnické struktury. Větší část podílu na rozhodovacích právech však bylo v každém případě nutné nakonec „dopravit“ právě k Babišovu nynějšímu švagrovi, protože ten tehdy ještě nebyl Babišovým příbuzným. Takže nebylo možné hovořit o propojení Babišových firem a Čapího hnízda a to tak mělo nárok na zmíněnou dotaci. Tedy alespoň pokud se na celý případ díváme čistě formálně, což však policie nedělá.
Babišovi příbuzní podle policie začernili v žádosti o dotaci údaje o ceně za pronájem pozemků a budov. Tím podle policie (i podle logiky věci) zatajili podstatnou část z rozpočtů (resp. plánových finančních výkazů) projektu.
Jenže to není zdaleka všechno. Společnost Farma Čapí hnízdo totiž byla navíc kriticky závislá na Babišových firmám kvůli tomu, že by bez jejich ručení nesporně neměla šanci získat tak velký bankovní úvěr (350 milionů korun) a už vůbec ne za tak výhodných podmínek. Tím však zároveň velmi riskovala, že enormní předlužení neustojí a nakonec skončí v majetku Babišovy firmy. To se nakonec skutečně stalo. Vůbec však nelze vyloučit, že byl takový postup mezi Babišem a jeho nejbližšími stejně předem dohodnutý, bez ohledu na to, zda se Farmě bude dařit a bude tak schopná své závazky bez problému splácet.
Podle policie lhali Babišovi příbuzní jak o výši, tak i o době splatnosti tohoto úvěru. Tím tedy rovněž zakryli prakticky totální závislost projektu na Babišovi, jehož firma nesla prostřednictvím zmíněného ručení téměř veškerá podnikatelská rizika investice.
Navíc byly podle policie v žádosti o dotaci zkresleny i další plánované (rozpočtované) ekonomické parametry.
Podle žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka spravedlnosti se zdá, že má policie spolehlivé podklady. Pokud by žádost nebyla podložena dejme tomu výpověďmi svědků či odposlechy, byla by téměř celá založená na spekulacích.
Výše uvedené neprůstřelné důkazy o závislosti Čapího hnízda na Babišových firmách však stačí, abychom si utvořili obrázek o tom, komu dotace z EU posloužila (a kdo si v současnosti Čapí hnízdo odepisuje, čímž si snižuje základ daně, ačkoli samotná dotace do účetní ceny nevstupuje).
V policejní žádosti je také potvrzeno, že Babišovi blízcí byli v inkriminované době majiteli Čapího hnízda skrytými za pofiderními anonymními akciemi. Dříve to nebylo možné nijak ověřit, protože tehdejší majitelé ztratili úplně všechny dokumenty včetně zápisů z valných hromad za všechna ta léta.
Poslední otázkou je, zda Babiš bude hlasovat pro své vydání. Vzhledem k tomu, že podle prohlášení jednotlivých poslaneckých klubů stejně bude vydán, lze předpokládat, že mu jeho poradci doporučí, aby se k žádosti o své vydání připojil.