Specializovaný útvar Policie ČR pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří v říjnu 2014 navštívili muniční sklad ve Vrběticích, načež následně došlo k výbuchu, který zde zabil dvě osoby. Policie to oznámila na svém webu. Vyšetřovatelé také zveřejnili jejich fotografie. Jsou na nich stejní muži, kteří měli ve Velké Británii otrávit dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii nervovým jedem novičok v roce 2018 v britském Salisbury.
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) žádá o pomoc v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti, uvedla NCOZ. Premiér dnes večer oznámil, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. Z Česka bude kvůli tomu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Na mimořádné tiskové konferenci to v sobotu sdělil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, když premiér Andrej Babiš před tím informoval veřejnost o provedení útoku ve Vrběticích a o vážném podezření ohledně ruských agentů krytých diplomatickou imunitou.
Muži se na území ČR podle NCOZ pohybovali nejméně od 11. do 16. října 2014. Prokazovali se ruskými pasy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov. Mužům stejného vzezření s pasy na jméno Alexandr Petrov a Ruslan Boširov připisuje Británie útok jedem novičok na Skripala. Média tyto muže identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Rusko podíl na útoku na Skripala odmítlo.
Pokud někdo hledané dva muže viděl nebo něco ví o jejich pohybu a činnosti na území ČR, má se ozvat operačnímu středisku NCOZ na telefon 241 768 649, případně může v běžné pracovní době volat na telefon 974 760 530 olomoucké expozitury NCOZ, uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. „Podávání informací z trestního řízení má v této věci vyhrazeno Krajské státní zastupitelství v Brně,“ doplnil.
Policie na twitteru uvedla, že v souvislosti s pátráním není důvod zavádět na území ČR zvýšená bezpečnostní opatření. „Monitorujeme situaci vlastními operativními prostředky s využitím kanálů mezinárodní policejní spolupráce včetně sledování otevřených zdrojů,“ uvedla.
Sklad číslo 16 ve Vrběticích na Zlínsku explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.
Policie zveřejnila informace o pátrání právě v té samé chvíli, kdy premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministrem zahraničí Janem Hamáčkem informovali o podezření kolem Vrbětic a ruské tajné služby GRU. Hamáček také sdělil, že v návaznosti na vyšetřování vyhostil všechny diplomaty, kteří byli identifikováni jako příslušníci ruských tajných služeb, konkrétně 18 lidí.
Webová verze týdeníku Respekt uvedla s odkazem na informace z policie, že oba hledaní muži s pasy na fiktivní jména přiletěli 13. října 2014 do Česka a byli předem objednaní na návštěvu muničního skladu ve Vrběticích. V tomto skladu se tehdy prý nacházely zbraně, které měl nakoupit bulharský obchodník se zbraněmi. Údajně dodával zbraně na Ukrajinu, která byla právě ve válce s Ruskem. Výbuch pravděpodobně neměl nastat v Česku, ale až při transportu zbraní v jiné zemi.