Policie navrhla obžalovat miliardáře Pavla Tykače v kauze vytunelovaných CS fondů. Podnikatel je v případu znovu stíhaný od ledna 2013, kdy obnovu řízení v případu potvrdil Vrchní soud v Praze. Případ se týká obvinění z podvodu. Z vytunelovaných CS fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun. Podle Tykačova mluvčího vyšetřování žádná podezření nepotvrdilo a policejní návrh je nepochopitelný.
Obnovu trestního řízení, zastaveného v roce 2008, povolil pražský městský soud v srpnu 2012. Případ se pak po rozhodnutí vrchního soudu, ke kterému se Tykač odvolal, vrátil do fáze po sdělení obvinění a policie ho začala vyšetřovat. Nyní spis předala státnímu zástupci, který rozhodne, zda obžalobu podá, nebo rozhodne jinak. Uvedla to ve svém zpravodajství Česká televize.
Případ znovu otevřel v roce 2012 podnikatel František Bušek, dříve známý pod jménem Chobot. Soud jej vyslechl jako svědka v hlavním líčení se dvěma muži – někdejším úředníkem ministerstva financí a jednatelem firmy, jež se zapojila do obchodů s akciemi fondů. Bušek mimo jiné vypověděl, že Tykačovi pomáhal CS fondy vytunelovat. Oba obviněné soud nakonec osvobodil. Státní zastupitelství pak žádalo vzhledem k výpovědi obnovu řízení v Tykačově případu, o čemž rozhodoval Městský soud v Praze. Uvedl, že zastavení stíhání žalobcem v roce 2007 bylo ve světle nových informací předčasné.
Tykačův advokát Jan Kocina ČTK dnes sdělil, že chápal nutnost nového vyšetřování, předpokládal ale znovu zastavení trestního stíhání, protože se v kauze nic nezjistilo. „Věřím, že se státní zástupce po vyhodnocení celého spisu rozhodne trestní stíhání zastavit,“ dodal obhájce. Nové svědectví podle Tykačova mluvčího Jana Chudomela přednesli „vyděrači, kteří se přitom sami přiznali k účasti na vykradení CS fondů“.
Bušek hovořil před soudy opakovaně – nehrozilo mu totiž trestní stíhání, protože ve vztahu k němu je případ promlčený. Popisoval svou údajnou roli v zamaskování nelegálních pohybů peněz a to, jak údajně Tykač vše organizoval. Tykač jeho výpověď označil za lživou.
Rozhodování o obnově řízení se týkala také dalších tří lidí, u kterých ji ale soud nepovolil. Jedním z nich byl Tykačův kolega z těžebního byznysu, tehdejší místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl.
Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS fondů čtyři nepodmíněné tresty. Jednatele společnosti Umana Josefa Matoulka a Vladislava Nadě poslal vrchní soud v únoru 2007 do vězení na osm a pět let. Týž soud potrestal i makléře Umany Tomáše Roitha a šéfa představenstva investiční společnosti CS fond Václava Vojtíška, kterým vyměřil shodně čtyři roky vězení.
V minulosti byli v souvislosti s CS fondy stíháni také bývalý ředitel Finančně analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Jan Kudlík a jednatel firmy Crassus Petr Müller. Kudlík byl viněn z toho, že jako šéf FAÚ nezabránil transakci, při které peníze z fondů odtekly za hranice. Müllera obžaloba vinila mimo jiné z toho, že se zapojil do obchodů s akciemi CS fondů. V dubnu 2012 soud Kudlíka i Müllera pravomocně osvobodil.
Zpochybňovaná transakce se odehrála v roce 1997, šlo o převod majetku CS fondů v hodnotě přes 1,23 miliardy korun na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky. Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech.
CS fondy počátkem roku 1997 ovládala prostřednictvím správcovské firmy skupina Motoinvest, Tykač byl jejím spolumajitelem. Podnikatel podezření opakovaně popřel, je prý obětí vydírání.
Tykačův majetek média odhadují na 30 miliard korun. Před lety získal 40 procent Mostecké uhelné. Druhého největšího producenta hnědého uhlí v ČR (nyní Czech Coal) Tykač definitivně ovládl v roce 2011, za zbývající část zaplatil podle médií zhruba deset miliard korun.
(ČTK, ČT)
Poznámka Svobodného fóra: Obvinění Pavla Tykače podnikatelem Buškem, dříve Chobotem, lze těžko považovat za projev vznešené mravnosti a zápalu pro poctivost. František Chobot z makléřské společnosti Iceberg byl dříve známý jako tvrdý podnikatel (stejně jako Tykač), který se pohyboval na hraně zákonů a využíval období divokého kapitalismu (stejně jako Tykač). Účelovost této Buškovy akce proti Tykačovi je zřejmá. Chudomelova slova o vydírání nebudou jistě daleko od pravdy. Co se týče míry problémového podnikání, je to zhruba takto: Jeden Tykač je zhruba desetinou jednoho Babiše v roce 1995 a asi tak setinou jednoho Babiše v roce 2015.