Policie ve středu na sociální síti oznámila, že zahájila úkony trestního řízení kvůli úternímu pochodu Romů v Krupce. Demonstrující útočili na lidi na balkónech a vykřikovali hesla „černá síla“ a „sláva Putinovi“. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ujistil, že se situací zabývá on i zástupci dalších ministerstev. „Všichni bychom si přáli, aby se tyhle věci neděly (to je nerealistické) nebo aby se vyřešily ,okamžitě‘. Okamžitá řešení jsou možná jen v totalitě nebo v pohádce. Právní stát má svoje pravidla. A díky nim se nakonec právo prosadí,“ ujistil.
„Po vyhodnocení dostupných záznamů, včetně těch na sociálních sítích, jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dle § 404 trestního zákoníku,“ napsala policie na twitteru. „Konkrétní podobu opatření jsme volili na základě předchozích zkušeností se shromážděními, které se uskutečnily v minulých dnech, jež se obešly bez narušení veřejného pořádku a spočívaly ve vyjádření názorů bez rizika vzniku konfliktů.“
Děním na shromáždění i po jeho skončení se prý policisté nadále zabývají. Podle jejich informací nebyly hlášeny žádné újmy na zdraví a majetku.
Na sociálních sítích od úterý kolují videa z pochodu městem, na kterých demonstrující Romové útočili na lidi na balkónech a vykřikovali hesla „černá síla“ a „sláva Putinovi“. Pochodu se zúčastnily stovky lidí, kterým se nelíbil nedělní incident na sídlišti Maršov. Policie podle dřívějšího vyjádření akci sledovala, na záběrech ale není téměř vidět. Všimli si toho nejen demonstrující, ale také uživatelé sociálních sítí, kteří se dovolávali zásahu proti agresivním demonstrantům.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se k napjaté situaci vyjádřil na twitteru a ujistil, že se případem zabývá. „Píšete mi, ať řeším rostoucí napětí mezi některými Romy a Ukrajinci. Řeším ho, já a kolegové z ministerstva vnitra společně se zmocněnkyněmi Lucií Fukovou a Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou a s romskými a ukrajinskými komunitami pracujeme na řešení přímo v místech, kde k problémům dochází,“ oznámil ministr.
Dodal, že policie zároveň řeší výhrůžky, násilí a projevy nenávisti. „Všichni musejí vědět, že zákony platí pro každého a právo nelze brát do vlastních rukou. Všichni bychom si přáli, aby se tyhle věci neděly (to je nerealistické) nebo aby se vyřešily ,okamžitě‘. Okamžitá řešení jsou možná jen v totalitě nebo v pohádce. Právní stát má svoje pravidla. A díky nim se nakonec právo prosadí. Rozsudky se šiřiteli nenávisti z nedávné doby jsou toho důkazem,“ myslí si.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva a národní koordinátorka pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny Klára Šimáčková Laurenčíková jeho slova potvrdila. „Pracujeme usilovně. Společně s romskými leadery a dalšími partnery z rezortů a měst,“ napsala.
Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny potom oznámila, že se ve čtvrtek k věci sejdou zástupci vlády, ministerstev a neziskových organizací. „Sama se celý život setkávám s projevy rasismu a odmítání. Velmi dobře chápu, co to je frustrace a z ní pramenící hněv. Právě proto je potřeba mít na paměti základní věci: Za prvé, nenávist plodí nenávist. Za druhé, historie nás poučila, že agrese je cestou do pekel. Za třetí, neexistují jednoduchá řešení složitých problémů. K aktuální situaci se zítra (ve čtvrtek, pozn. red.) sejdu se zástupci ministerstva vnitra, ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva pro místní rozvoj ČR, vlády, neziskových organizací, Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a krajských úřadů,“ napsala na twitteru.