Předseda sněmovny Radek Vondráček ukazoval novinářům podpis na dokumentu, kterým prezident svolává nově zvolenou sněmovnu. Pochybnosti vzbuzuje nejen způsob, jak se Vondráček na jednotku intenzivní péče dostal, ale také samotný podpis. Nepřipomíná totiž jiné veřejně známé Zemanovy podpisy.
Seznam Zprávy uvádí: „Poté, co dopis ukázal ve čtvrtek novinářům předseda sněmovny Radek Vondráček, bylo ve čtvrtek na Vrchní státní zastupitelství v Praze podáno trestní oznámení pro podezření, že v případě ústavně důležitého dokumentu byla padělána úřední listina. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová podání Seznam Zprávám potvrdila.
„Jelikož nejsme věcně a místně příslušní, postoupili jsme toto oznámení příslušnému státnímu zastupitelství,“ sdělila Lenka Bradáčová. Podnět tak proto zřejmě skončí na Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 6, pod které spadá Hrad i Ústřední vojenská nemocnice.
Trestní oznámení, jehož kopie se šířila od čtvrtka na sociálních sítích, říká, že mohlo dojít k trestným činům padělání a pozměnění veřejné listiny a přisvojení pravomoci úřadu: „Domnívám se proto, že tato listina nebyla podepsána prezidentem republiky, nýbrž osobou, která si uzurpuje jeho autoritu a za prezidenta republiky se vydává.“ Autor oznámení, který není znám, navrhuje vyslechnout předsedu sněmovny Vondráčka, šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše a členy prezidentovy ochranky.
Pochybnosti o tom, nakolik je Miloš Zeman chopen ještě ovlivnit dění kolem sebe, vyjádřil na twitteru například Miroslav Kalousek: „Znám Miloše Zemana 30 let. 20 let si tykáme. Někdy jsme se vídali rádi, někdy ne, poslední dobou vůbec. Nevěřím, že je při smyslech a ví, co se děje. Ať byl, jaký byl, jeho normální chlapská ješitnost by nikdy nedovolila tu komedii, kterou s ním hraje jeho okolí.“
Andrej Babiš v pátek v poledne na svém facebooku napsal: „Celá situace okolo zdraví pana prezidenta je značně vyhrocená a to měl pan Vondráček při návštěvě pana prezidenta vnímat a zohlednit.“
Babiše cituje i ČTK: „Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval,“ uvedl Babiš. „Já bych se určitě snažil dohodnout s ošetřujícím lékařem a zeptal bych se na vhodnost takové návštěvy. Určitě bych se spojil s ředitelem nemocnice, což jsem ostatně v mém případě udělal a pan ředitel mi sdělil, že hned jak to bude možné, tak mi setkání s panem prezidentem umožní,“ dodal. Kvůli schůzce ohledně povolebního vývoje proto nyní čeká na povolení návštěvy Zavoralem.
Zdá se, že žádný prezidentův podpis přitom nebyl pro svolání schůze sněmovny nutný. Předseda lidovců Marian Jurečka píše: „Svolání schůze na 8. listopadu by se uskutečnilo i bez včerejšího ‚setkání‘ R. Vondráčka s prezidentem. Ten termín vycházel ze zákona jako nejzazší termín pro svolání a my jsme s ním již od začátku tohoto týdne takto počítali. Včerejší podpis prezidenta nic nového nepřinesl.“
Jiří Ovčáček mezitím pokračuje ve svých etických výzvách: „Nemoc jednoho člověka odhaluje charaktery. Odkrývají se veřejně jeden za druhým. Je to věru často smutný pohled. Ale často také radost. Přesně tak pracuje Bůh v dějinách. Vyjevuje stav duší prostřednictvím jednoho jediného člověka. Tedy otázka pro každého zní: Obstojíš?“