Policie v úterý dopoledne na svém oficiálním twitterovém účtu oznámila, že po pondělní tiskové konferenci šéfa senátu Miloše Vystrčila (ODS) začne prošetřovat, zda nedošlo k protiprávnímu jednání, konkrétně k trestným činům proti republice. Vystrčil na brífinku oznámil, že podle názoru Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), v níž je už déle než týden hospitalizovaný prezident Miloš Zeman, není hlava státu aktuálně schopná pracovat a úřadovat. A že prezidentův kancléř toto ví už od minulé středy.
„S ohledem na nové informace zveřejněné na tiskové konferenci senátu zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice. Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení,“ uvedli stručně policisté před úterní desátou hodinou dopoledne.
I když to policejní prezidium výslovně neuvedlo, s velkou pravděpodobností hraničící s jistotou bude vyšetřovatele zajímat chování prezidentových nejbližších spolupracovníků. Kancléř Vratislav Mynář totiž za Zemanem vzal minulý čtvrtek dosluhujícího předsedu poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby s hlavou státu řešili ustavující schůzi sněmovny nové. Jenže se tak stalo až poté, co už kancléř podle Vystrčila od nemocnice obdržel stanovisko, podle nějž není Miloš Zeman ve stavu, aby mohl plnit své pracovní povinnosti.
I samotná návštěva Vondráčka u prezidenta, o které podle ÚVN zdravotnický personál nevěděl a nebyl jí přítomen, vyvolala vlnu kritiky. Do šéfa sněmovny se nepustili jen politici z jiných stran, ale i jeho partajní šéf, premiér Andrej Babiš. Pochybnosti vyvolala i zveřejněná fotografie dokumentu, který měl hospitalizovaný prezident za přítomnosti Mynáře a Vondráčka podepsat. Někteří lidé se totiž pozastavovali nad tím, že písmo neodpovídá prezidentovým starším podpisům. Padlo tak už i trestní oznámení k tomu, zda svolání dolní komory parlamentu opravdu podepsal Miloš Zeman.
Trestní zákoník řadí mezi trestné činy proti České republice mimo jiné vlastizradu, sabotáž nebo rozvracení republiky. Vlastizrady se dopustí český občan, který „ve spojení s cizí mocností nebo s cizím činitelem“ spáchá rozvracení republiky, teroristický útok, teror nebo sabotáž.
Rozvracení republiky spáchá ten, kdo se „v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost České republiky anebo zničit její samostatnost“ účastní násilných akcí proti ČR nebo jejím orgánům. K sabotáži naopak použití násilí není nutné – dopustí se jí ten, kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost ČR zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce k tomu, aby mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu například orgánu veřejné moci.
Za sabotáž hrozí v základní sazbě tři až deset let vězení, případně též propadnutí majetku. Za vlastizradu lze uložit 15 až 20 let vězení, propadnutí majetku nebo i výjimečný trest.