Jak informovaly Hospodářské noviny, vyšetřovatel Pavel Nevtípil měl prověřování kauzy Čapí hnízdo ukončit v září tohoto roku. Velmi pravděpodobně se tak ovšem nestane, a to jak z důvodu různých průtahů ze strany Babišovy rodiny, tak i z dalších, neveřejných. Jedna věc je ale jasná, přestože ji ti, kdo se k věci vyjadřují, nemohou říci rovnou: Nevtípil je v nezáviděníhodné situaci. V případu, který jako jasný vidí zejména orgány Evropské unie, by měl jít proti premiérovi a proti člověku, který fakticky ovládá ministerstvo vnitra. Takto zásadní komplikace jen těžko může někomu připomínat právní stát.
Opravdu si někdo myslí, že podobné vyšetřování může jakýkoli policista, přestože o kvalitách pana Nevtípila zatím nebylo nutné jakkoli pochybovat, vést beze strachu a bez nátlaků zvenčí?
Jen si připomeňme okolnosti. Babiš má ve své gesci ministerstvo spravedlnosti. Na vnitru sedí sociální demokrat Jan Hamáček, který se už zesměšnil natolik, že se rozhodně nedá očekávat, že by se za jakéhokoli policistu postavil. Babiš ovládl GIBS, kontrolní komisi pro GIBS, ovládá média a jediné, na co nedosáhl, byl evropský OLAF, který rozhodl v jeho neprospěch.
Babišovi lidé samozřejmě vědí, že Evropa vývoj kauzy sleduje. Vědí také, že rozhodnutí OLAFu bylo jednoznačné. Právě proto není tak jednoduché tlačit na Nevtípila a zamést kauzu pod koberec. Jejich hlavním zájmem je tedy logicky to, aby se kauza protahovala co nejdéle. A že se nerozhodne o dalším postupu do konce září? Na začátku října se přece konají volby a neoprávněné čerpání padesátimilionové dotace jednoznačně je výbušný materiál.
Vzpomeňme si na tanečky kolem zprávy OLAF. Její znění potvrdila deníku FORUM 24 až po delší době europoslankyně Ingeborg Grässleová, Babišovo ministerstvo financí zapíralo, Babišovy Lidové noviny dokonce lhaly.
Nevtípilovi jeho situaci nikdo nemůže závidět. Ovšem to, jak bude nadále s kauzou českého premiéra nakládáno, jasně ukáže, jak je na tom kvalita právního státu v České republice.