Asi 1500 až 2000 lidí se v pátek v Brně postavilo proti prvomájovému pochodu 200 příznivců extremistické organizace Dělnická mládež. Zablokovali přístupové cesty na Malinovského náměstí, skandovali „Náckové ven z Brna“ a další podobná hesla. Policie nejdříve oba tábory oddělila, nasadila stovky těžkooděnců, jezdce na koních i vrtulník. Uskutečnilo se několik dalších pokusů o blokádu, které nakonec vyústily v Lidické ulici v tvrdou potyčku mezi policií a čelem blokády. Z informací policie vyplývá, že několik lidí bylo zajištěno a zraněno.
Podle organizátorů blokády policie opakovaně použila slzný plyn a gumové projektily bez předchozí výzvy. Zároveň ale připustili, že se dav zvláště v závěru akce vymknul kontrole. „Dav získal trochu vlastní dynamiku, dle našeho názoru to nezvládl antikonfliktní tým ani samotná policie,“ uvedl jeden z organizátorů blokády Václav Pecl. Domnívá se, že policie měla spíše rozpustit pochod Dělnické mládeže, protože mu nedokázala zajistit bezpečný průchod městem.
Pořadatelé akce Dělnické mládeže nazvané Evropo, povstaň počítali s účastí asi 500 lidí, přišlo jich ale méně. Na náměstí Svobody, kde pochod začal, vystoupil předseda spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas, mluvil o hordách imigrantů zaplavujících Evropu, kteří v ní zapalují obchody a škodí jejím obyvatelům. Podle svolavatelů blokády má Dělnická mládež evidentní napojení na neonacistické kruhy.
Když se pak pochod Dělnické mládeže poprvé přiblížil k blokádě u Malinovského náměstí, jeho svolavatel Erik Lamprecht trval na původní trase. Po několika desítkách minut se pochod vydal jinudy – po Kolišti, provázen pískáním lidí shromážděných na Malinovského náměstí.
Hlídkovat se bude až do rána
Organizátoři blokády pak dali pokyn k přeskupení a stovky lidí se pokusily v různých skupinách narušit pochod. Vždy se jim ale do cesty postavili těžkooděnci. Na Rooseveltově třídě využili policisté jako bariéru autobus MHD.
Nakonec se asi 150 lidem podařilo pochod znovu zastavit na rohu Koliště a Lidické ulice. Sedící demonstranty postupně odtáhli policisté, přišla však další skupina několika stovek lidí, kterou policie po chvíli otálení a neúspěšném pokusu vyjednávat vytlačila do Lidické ulice za pomocí jezdců na koních. Na tomto místě bylo zřejmě několik lidí zraněno.
Problémy pokračovaly i na další trase. Na náměstí Svobody čekalo na extremisty asi sto jejich odpůrců. Policie mezi nimi vytvořila prostor pro průvod radikálů za pomoci jezdců na koních, kteří demonstrující vytlačili. Zhruba po třech hodinách celá akce skončila. Policejní hlídky budou ale v Brně hlídkovat na kritických místech až do rána, hrozí potyčky mezi skupinkami radikálů a jejich odpůrců.
Odpolední policejní zásah vyústil v tvrdé potyčky mezi policií a čelem blokády. Lidé si pak vyplachovali z očí slzný plyn nebo pepřový sprej, mnozí utržili modřiny.
Dělnická mládež je úzce propojena s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). V Brně se konalo v minulosti několik bouřlivých setkání radikálů, nejdramatičtější byla v letech 2008 a 2011. Druhé z nich skončilo stíháním členů vedení tehdejší Dělnické strany (DS) za jejich výroky. Dostali podmínky a pokuty. Následně Nejvyšší správní soud DS zrušil. Na její činnost navázala DSSS.
Policie kvůli dnešním protestům proti pochodu zadržela 57 odpůrců, v cele zůstává jeden. Zadržení vesměs blokovali trasu ohlášeného prvomájového pochodu extremistů na rohu ulic Koliště a Lidická. Čeká je přestupkové řízení, řekl novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. Na průvod 250 extremistů a 2000 jejich odpůrců dohlíželo 600 policistů. Dva policisté utrpěli při potyčkách lehká zranění. Z účastníků akcí nebyl zřejmě zraněn nikdo. Policie potvrdila použití slzotvorných prostředků.