Snímek z pouliční kamery propojí s databází 40 milionů fotografií. Během několika sekund se policisté dozvědí, kdo je na záznamu zachycen, jaké je jeho jméno, příjmení, bydliště či datum narození. Není to sci-fi, ale popis systému, který podle dobrovolníků z organizace Iuridicum Remedium v srpnu loňského roku uvedla do zkušebního provozu Česká policie.
Systém má podle zmíněné organizace fungovat tak, že tvář osoby na vložené fotografii porovná s vektorovými charakteristikami v tzv. referenční databázi, kterou tvoří fotografie z evidence občanských průkazů a také cestovních dokladů. Celkem má jít o 40 milionů fotografií. Výsledek je dodán do 15 vteřin. Systém tak vlastně umožňuje identifikaci jakékoli osoby, kterou zachytí kvalitnější pouliční kamera. Nejedná se ale o kontinuální monitoring, ke spuštění procesu je nutné dodat do něj pořízenou fotografii.
Iuridicum Remedium se již dříve dotazovalo na způsob využívání kamerového systému na Letišti Václava Havla a nyní položilo policii dotaz nový. Odpovědi obdržela organizace jen částečně, ale vyplývá z nich, že zkušební provoz byl zahájen již v srpnu 2022.
Celý systém policie testuje na základě interního pokynu policejního prezidenta. Jak ostatně píše server iRozhlas, který se tématem rovněž zabývá, opora v zákoně zatím neexistuje. Vyžádala si proto i text zmíněného pokynu policejního prezidenta. „Pokyn jsme sice dostali, ale klíčové části jsou v něm začerněné. Proti tajení informací, které považujeme za zásadní pro posouzení míry zásahu či ohrožení práv občanů na ochranu jejich osobních údajů, se budeme bránit dalšími právními kroky,“ uvedl advokát organizace Jan Vobořil.