Gruzínská policie v noci na sobotu zadržela 48 lidí při rozhánění demonstrace v metropoli Tbilisi. S odvoláním na vyjádření ministerstva vnitra to napsal server Echo Kavkaza.
Policie zadržení desítek lidí zdůvodnila agresivními projevy části demonstrantů, neuposlechnutím jejích požadavků a drobným výtržnictvím. Gruzínský ombudsman naopak uvedl, že v době rozehnání demonstrace měl protest klidný charakter a „neexistovaly žádné právní důvody pro zásah do svobody shromažďování“.
V ulicích Tbilisi se pravidelně scházejí tisíce lidí na protest proti oznámení vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit na příští čtyři roky přístupová jednání s EU. Policie vůči nim opakovaně zasahuje, a to i za použití násilí. Například ve středu gruzínská média informovala, že policie do bezvědomí zbila lídra jednoho ze čtyř hlavních opozičních uskupení Niku Gvaramiu.
Spojené státy i EU postup gruzínské policie odsoudily. Šéf americké diplomacie Antony Blinken mluvil o „brutálním a neopodstatněném násilí proti gruzínským občanům“ ze strany Gruzínského snu.
Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. EU kvůli kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu, prosazeném Gruzínským snem navzdory protestům, pozastavila přístupová jednání s kavkazskou zemí. Po říjnových parlamentních volbách, které vyhrál Gruzínský sen, pak sedmadvacítka a Spojené státy vyzvaly k prošetření nesrovnalostí. Evropský parlament minulý čtvrtek přijal usnesení, ve kterém uvedl, že parlamentní volby nebyly svobodné a čestné.