Na příjezd amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu čekala v Praze i skupina demonstrantů. Nepřišli ale protestovat proti němu nebo proti Spojeným státům americkým. Na Pražský hrad přišli vyjádřit nespokojenost s prezidentem Zemanem a premiérem Babišem a dát hostu najevo, že ne všichni občané ČR jsou z této dvojice nadšení. Z nádvoří je ovšem nekompromisně vytlačila policie s vojáky.
Není pochyb, že Mike Pompeo, ministr zahraničí USA, až moc dobře ví, koho to přišel na svých dvacet minut formálního „zdvořilostního rozhovoru“, které si na to vyhradil, navštívit a s kým mu diplomatický protokol velí potřásat si rukou. Není myslitelné, aby netušil, kdo je Miloš Zeman, kam ho jeho rusko-čínské srdce táhne a proč pozvání do Bílého domu český prezident dosud nedostal a už nikdy ani nedostane. Právě tak není možné, aby nevěděl, kdo je Andrej Babiš, kým byl a co v totalitním režimu byla komunistická tajná policie. Protestující, kteří se dostavili na Hrad, proto chtěli svými transparenty projevit hostu sympatie a ujistit ho, že ne všichni Češi s prezidentem a premiérem souhlasí, než že by se domnívali, že je nutno Pompeovi objasnit, s kým má tu „čest“.
Několik kriticky naladěných občanů volně sdružených kolem aktivistické skupiny Rebelové dorazila s hesly v češtině i v angličtině. Například jsme na nich mohli číst: „Zeman = ruský šváb, Babiš = estébák.“ Nebo: „Pane Pompeo, dejte si pozor na Zemana“, případně „Ne jako Čína nebo Rusko, chceme být svobodné Česko“. A další. Nechyběly ani již legendární červené trenýrky, v Česku obecně srozumitelný symbol Zemanova rádobylidového buranismu.
„Protože u vchodu z Hradčanského náměstí nebyly zátarasy, bylo jasné, že kolona s Mikem Pompeem vjede na Hrad od Prašného mostu,“ řekl deníku FORUM 24 účastník protestu překladatel Blahoslav Mikolášek. „Do areálu jsme prošli každý zvlášť přes kontrolní stanoviště jako běžní turisté, a teprve na druhém nádvoří jsme se shromáždili a ukázali transparenty. Všechny dávaly Pompeovi na vědomí, že jedná s ruským švábem a Burešem estébákem. Turistům, které to zaujalo, jsme vysvětlovali, proč tu jsme a oč se jedná.“
Těsně před příjezdem amerického ministra zahraničí se ale pustila do díla policie a veškerá ochrana Hradu. Muži zákona v modrých uniformách spolu s vojáky v „maskáčích“ začali skupinu demonstrantů nekompromisně vytlačovat na první nádvoří. Video zde.
„Průchodem jsme jen letmo zahlédli kolonu aut a game was over,“ okomentoval výsledek Mikolášek. Poté, co Pompeo zmizel v útrobách Hradu (kde mimochodem od Miloše Zemana dostal radu, že se Amerika má s Čínou a Ruskem spojit), si jich policisté přestali všímat. A tak demonstranti vmísení mezi turisty přešli až před katedrálu na třetí nádvoří, kde chtěli vyčkat chvíle, kdy bude návštěva odjíždět.
Při té příležitosti dali hlasitě najevo svou nelibost procházejícímu kardinálu Dukovi, kterému sdělili, mimo jiné, že je ostudou církve. Odkazovali tím na jeho podivnou přilnavost k mocným zemanobabišovského vládního establishmentu. Primas český ovšem ztratil nervy i vlídné křesťanské pochopení pro „hříšníky“ a jal se na své bližní uplatňující ústavní právo na veřejný protest křičet, aby mlčeli a že to oni se mají stydět.
Poté se demonstranti přesunuli na mostek u Jeleního příkopu, kde chtěli vyčkat odjezdu kolony, ale to už opět zaúřadovali policisté i příslušníci armády a zatlačili je do průjezdu, aby je Mike Pompeo neviděl. „Průjezd má ale jen sloupy, takže to tak úplně nevyšlo,“ dodali k tomu aktivisté od Rebelů. „Pompeo nás tedy při odjezdu nejen zahlédl, ale hlavně nás slyšel, byli jsme dost hlasití.“ A ještě doplnili: „Zeman i Babiš dobře vědí, co si o nich myslíme. Je ale správné jim to opakovaně připomínat. A přestože s Pompeem nemusíme ve všem souhlasit, spojuje nás odpor k ruské a čínské politice a k diktaturám oligarchů. A za tuto společnou věc je třeba se prát.“
Na celé věci je ovšem pozornosti hodné jedno takové české specifikum dnešní podivné doby. Snaha zamaskovat a vytlačit mimo dohled běžné projevy svobodné občanské společnosti. Stejně tomu bylo při návštěvě čínského prezidenta v roce 2016, kdy se na rozkaz policie ČR musely sundávat tibetské vlajky a občané, včetně opozičních politiků, nebyli vpuštěni na místo řádně podle zákona ohlášené demonstrace. A právě tak policie brání nespokojeným občanům přiblížit se k premiéru Babišovi a dokonce jim vyhrožuje, jako při jeho návštěvě náchodského nádraží.
Pompeo, stejně jako každý americký politik, je samozřejmě zvyklý na mnohem drsnější a ostřejší akce, než je o málo víc než desetičlenná skupinka lidí pokojně sdělujících to, co už dávno ví, a sice, že předseda vlády jejich země je ostudnou osobou a bývalým agentem StB, zatímco prezident je poslušnou ruskou a čínskou loutkou. Nebyl tedy důvod jim v tom bránit nebo zahraničního hosta před tím pohledem ochraňovat. Výmluva na bezpečnost moc neobstojí. Ne poté, co v Plzni, kde Pompeo u památníku Díky, Ameriko! připomněl roli americké armády na osvobození naší země, vykročil k lidem, kteří se tam shromáždili, a potřásal si s nimi rukou. Na Pražském hradě ale musela být povolána policie i s vojáky, aby vyhnala vše nežádoucí mimo dohled a Potěmkinova vesnice „všichni jsou zde se vším naprosto spokojení a mlčí“ byla zachována.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.