Policie si vyžádala od redakce Neovlivní.cz dokumenty, které dokazují, že projekt Farma Čapí hnízdo byl od počátku podvod. V roce 2008 schválili politici pod vedením hejtmana Petra Bendla (ODS) padesátimilionovou dotaci pro Farmu Čapí hnízdo. Podle serveru Neovlivní.cz navzdory doporučení dvou expertních posudků, které si úředníci Regionálního operačního programu Střední Čechy objednali. Pravidla Evropské unie vyžadují externí posouzení a stojí jasně: „Externí posouzení se v takovém případě vztahuje k technické a finančně ekonomické kvalitě projektu.“
Jedním z autorů posudků byl inženýr Karel Mojžišík, který v dokumentu napsal: „V žádosti je nepřesvědčivě zpracována oblast průchodnosti investičního cash flow a rovněž oblast průchodnosti provozního cash flow, a tedy i finanční udržitelnost provozu vykazuje u důležitých položek podstatné nejasnosti či závady.“ Jak uvádí server Neovlivní.cz, projekt už tehdy označil za neživotaschopný. Karel Mojžišík se k dotaci nedávno vyjádřil takto: „Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala.“
Ve druhém posudku inženýrka Ivana Havlíková napsala podle servu Neovlivní.cz toto: „Plánovaný areál by jistě úspěšně sloužil k prezentaci investora a k pořádání jeho firemních akcí, přínos pro celý region a efektivní využití vložených prostředků ale nebyly na základě posouzení stavebního programu a projektové dokumentace podle mého názoru dostatečně prokázány.“
Skutečnost, že je projekt ekonomicky nerentabilní, neefektivní a není prokázán přínos pro region, přitom stačí k tomu, aby byla dotace zamítnuta. Tak je to uvedeno v podmínkách pro udělení dotací.
Server Neovlivní.cz uvádí, že experti se ve svých úsudcích nemýlili. Během pětiletého období, na které byla dotace udělena, vykázala farma od roku 2008 do roku 2013 ztrátu 28,56 milionu korun. Po uplynutí dotace ztráty ještě stoupaly a v letech 2014–2016 farma prodělala dalších 141 milionů korun.
Dokumenty navíc ukazují, že Farma Čapí hnízdo bude financována pomocí bankovního úvěru se splátkami na deset let. Úvěr poskytla banka HSBC, která poskytla půjčku 350 milionů, ovšem s pětiletou dobou splatnosti. Podle serveru Neovlivní.cz by banka za normálních okolností při posouzení finančních možností projektu úvěr zamítla. Za úvěr se ale zaručil Agrofert.
Server Neovlivní.cz dále napsal, že inženýr Mojžišík označil za „napjaté splácení“ i variantu desetiletou. Pětileté splácení by tak podle něj Farmu Čapí hnízdo položilo jednoznačně.
Ze smlouvy, kterou společnost Farma Čapí hnízdo uzavřela 23. června 2008, vyplývá, že v případě krachu by farma propadla Agrofertu. To se také nakonec stalo. Nepravdivá doba splácení je přitom dalším důvodem pro zamítnutí žádosti.
Žádost o dotaci za Farmu Čapí hnízdo podepsala Jana Mayerová (dříve Nagyová), která seděla ve vedení společnosti. Mayerová podepsala spolu s předsedou představenstva Josefem Nenadálem rovněž smlouvu o bankovním úvěru. Jana Mayerová v současnosti působí v barvách ANO jako náměstkyně primátora v Jihlavě.
Paragraf 212 trestního zákoníku s názvem dotační podvod zní takto: „Kdo v žádosti o poskytnutí dotace, subvence nebo návratné finanční výpomoci či příspěvku uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody…“
Odpovědnost mají rovněž úředníci ze středočeského dotačního úřadu. Ti doporučili odpovědným činitelům navzdory výše uvedeným okolnostem projekt zafinancovat. Ředitelem úřadu byl tehdy Marek Kupsa, který je dnes podřízeným ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO).
Hejtmanem středočeského kraje byl dnešní poslanec ODS Petr Bendl, který smlouvu s Farmou Čapí hnízdo podepsal. Nese tak hlavní politickou odpovědnost.
OLAF prověřuje čerpání padesátimilionové dotace na projekt farmy Čapí hnízdo na Benešovsku. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.
Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Babiš i Agrofert dlouhodobě odmítají, že by byl v případu Čapí hnízdo porušen jakýkoli zákon.