Kolem představitelů fotbalového klubu MFK Karviná, v jehož čele stojí karvinský primátor Jan Wolf (SOCDEM) a od roku 2017 v něm skončilo více než 100 milionů korun z městské pokladny, se objevuje hned několik stavebních firem, které získávají od města veřejné zakázky. Podle informací deníku FORUM 24 nyní věc prověřují policisté.
„Ze zákonných důvodů není Policie ČR oprávněna vyjadřovat se ke konkrétním fyzickým a právnickým osobám,“ odpověděla deníku FORUM 24 mluvčí moravskoslezských policistů Soňa Štětínská na dotaz, zda se policie podivnými vazbami v Karviné někdy zabývala či zabývá. Podle informací deníku FORUM 24 mají však věc policisté prověřovat. Jedná se o běžný postup, kdy vyhodnocují informace z veřejného prostoru, aby zjistili či vyvrátili případné podezření z protiprávního jednání.
Za stavebními firmami, které od města získávají veřejné zakázky, stojí bývalý fotbalista a sportovní manažer Petr Mašlej, který v karvinském fotbale zastává funkce člena správní rady a dozorčí rady. Peníze z městské kasy do firem proudily už v době, kdy byl nynější primátor Karviné Jan Wolf ještě náměstkem primátora Tomáše Hanzla (SOCDEM) a ve fotbalovém klubu MFK Karviná figuroval jako předseda představenstva. Faktury za veřejné zakázky navíc vystavovala manželka primátora Karin Wolfová.
V dubnu roku 2014 založil Petr Mašlej společnost Dubau Stavební s.r.o., která okamžitě po svém vzniku získala v Karviné několik veřejných zakázek. V květnu stejného roku byla například podepsána smlouva na dodání a montáž zónové regulace tepla na Základní škole Majakovského v Karviné za sumu 642 866,23 Kč bez DPH. Na smlouvě je za společnost Dubau Stavební podepsán její jednatel, kterým v té době byl právě Mašlej.
Ještě ve stejném roce, konkrétně v srpnu, pak získala firma zakázku na výměnu části oken a opravu omítek na karvinské Základní umělecké škole Bedřicha Smetany. Cena realizace byla tehdy 1 299 403, 45 Kč bez DPH. Smlouvu za firmu podepsal opět Mašlej, za město pak tehdy ještě náměstek primátora a současný primátor Wolf.
Zakázka z karvinské základní umělecké školy pro Mašlejovu společnost Dubau Stavební přišla i o rok později, konkrétně v září 2015. Smlouva se týkala opět výměny oken, dále opravy části střechy a fasád. Město za realizaci zaplatilo celkem 992 091,28 Kč bez DPH.
Na fakturách, které vystavovala společnost Dubau Stavební za výše zmíněné zakázky, je podepsána manželka současného primátora Wolfa. Karin Wolfová pak firmě zpracovávala do roku 2016 účetnictví. Vyplývá to z dokumentů, které má deník FORUM 24 k dispozici, a ze sbírky listin v obchodním rejstříku.
V roce 2016 Mašlej firmu Dubau Stavební přepsal na Martina Pasze. Ten je předsedou ODS v Dětmarovicích a šéfem tamního fotbalového klubu. Jeho jméno se však objevuje už na smlouvách z roku 2014 a 2015, kde figuruje jako ředitel společnosti. Firma začala mít po převzetí Paszem v Karviné další množství veřejných zakázek. Pro město například opravuje chodníky, provádí rekonstrukce na základních školách, pracovala také na opravě plochy u tribuny karvinského fotbalového stadionu, kde hraje Wolfův fotbalový tým.
Dubau Stavební dostala několik zakázek také od karvinské Střední školy techniky a služeb, která patří Moravskoslezskému kraji. Celkem jde o několik desítek smluv za více než 70 milionů korun. Jen letos už získal Pasz v Karviné zakázky za 8 096 391 korun. Podle platformy Hlídač státu jsou největšími odběrateli jeho firmy právě statutární město Karviná a Střední škola techniky a služeb Karviná. Žádné jiné veřejné zakázky mimo Karvinou podle veřejných zdrojů neexistují.
Deník FORUM 24 Martina Pasze kontaktoval, zda by mohl vysvětlit okolnosti převzetí firmy od Mašleje a množství zakázek v Karviné. „Nevím, co bych vám k tomu řekl, nechci nic říkat do telefonu,“ řekl a následně zavěsil. „Nehodlám odpovídat ‚anonymně‘ někomu, koho neznám. Omlouvám se. Hezký den,“ napsal o pár minut později v SMS zprávě.
Pod dohledem manželky
Mašlejovo jméno se neobjevuje pouze v jedné stavební firmě. Jedna z hlavních postav karvinského fotbalového klubu je podle obchodního rejstříku aktuálně členem správní rady společnosti Bautitel a.s., která sídlí na ulici Svatopluka Čecha 881/32 v Karviné. Na stejné adrese pak dosud sídlí také již zmíněná firma Dubau Stavební. Komu aktuálně akciová společnost Bautitel skutečně patří, jasné není. Vydala totiž 20 kusů akcií na jméno za celkem dva miliony korun. Podle výpisu z evidence skutečných majitelů je koncovým příjemcem výhod a tedy přímým skutečným majitelem právě Mašlej, má však podíl pouze 80 procent. Kdo je majitelem 20 procent firmy, tak zůstává otázkou.
Ještě do loňského roku ve firmě jako členka dozorčí rady či členka představenstva figurovala dlouholetá karvinská zastupitelka za klub SOCDEM primátora Wolfa Lubica Balwarová. Do roku 2017 pak ve společnosti Bautitel jako předseda dozorčí rady působil Marian Górniok, který je v současné době technickým ředitelem karvinského fotbalového klubu. Jeho jméno, stejně jako v případe Mašleje, se objevuje také v zapsaném spolku Městský fotbalový klub Karviná a ve firmě MFK Karviná a.s., tedy organizacích, které stojí za karvinským fotbalovým klubem a jejichž skutečným majitelem je karvinský primátor.
Podle veřejného obchodní rejstříku je Mašlejova společnost Bautitel stoprocentním vlastníkem další stavební firmy. Konkrétně jde o Dubau Stav s.r.o., která sídlí ve sportovní hale na ulici Sportovní 898/4 v Karviné. Nemovitost patří podle katastru již zmíněnému zapsanému spolku Městský fotbalový klub Karviná, v jehož čele stojí primátor Wolf. Společnost Dubau Stav pak 8. srpna 2012 – tedy v době, kdy byl Jan Wolf náměstkem karvinského primátora – podepsala smlouvu na přeměnu školní kuchyně na školní výdejnu obědů na Základní škole Družby v Karviné. Šlo o zakázku za 999 450,93 Kč bez DPH. V roce 2021 si město od firmy Dubau Stav koupilo pozemky za 1 103 195 Kč s DPH. Konkrétně se jednalo o pozemky včetně pozemních komunikací, vodovodního řádu, kanalizace a veřejného osvětlení o celkové výměře 2375 metrů čtverečních na ulici Svatopluka Čecha.
Účetnictví pro firmy Bautitel a Dubau Stav zpracovává podle veřejných listin opět manželka karvinského primátora Karin Wolfová. Její jméno pak figuruje také na finančních listinách karvinského fotbalového klubu, kde zároveň zastává funkci členky kontrolní komise.
Kamarádi z vilové čtvrti
Petr Mašlej se s primátorem Janem Wolfem zná dlouhou dobu. Kromě aktivit v karvinském fotbalovém klubu spolu od roku 2004 měli firmu Sportovní centrum MFK Karviná s.r.o. (do května 2015 pod názvem 1. Fotbalový klub Karviná s.r.o.), kde pak od roku 2021 již figuruje pouze karvinský primátor. Oba jsou navíc sousedé, bydlí ve stejné vilové čtvrti v karvinské městské části Hranice. Vedle nich si v minulých letech postavil dům také například bývalý primátor Karviné a někdejší místopředseda poslanecké sněmovny Tomáš Hanzel, již zmíněná karvinská zastupitelka Lubica Balwarová nebo další karvinští zastupitelé za sociální demokraty Petr Mikula a Aleš Hujík.
Primátor Wolf pak ve stejném místě vlastní několik dalších stavebních parcel, u některých figuruje i jeho manželka. Na stejné zahradě jako vila primátora pak stojí dům Josefa Tuhého. Ten je podle informací deník FORUM 24 švagrem Jana Wolfa a zároveň bratrem bývalého policejního prezidenta a někdejšího šéfa Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáše Tuhého.
Další peníze z městské kasy
Miliony z městské pokladny v Karviné míří také přímo do tamního fotbalového klubu MFK Karviná. Jak již deník FORUM 24 informoval na konci září, od roku 2017 jde o 112,6 milionu korun. Klub přitom nepatří městu, ale podle evidence skutečných majitelů přímo primátoru Wolfovi. Ten pak podle záznamů z jednání městského zastupitelstva při schvalování několika dotací za miliony neoznámil, že je ve střetu zájmů, což přikazuje zákon o obcích.
Deník FORUM 24 se několikrát pokusil získat vyjádření primátora Wolfa telefonicky i prostřednictvím SMS zprávy, ani na jeden pokus o kontakt však nereagoval. Asi po měsíci se pak vyjádřil pouze prostřednictvím mluvčího města Lukáše Hudečka na sociální síti. Wolf jakékoli pochybení odmítl. Podle vyjádření společnost MFK Karviná a.s. nepatří primátorovi, ale spolku Městský fotbalový klub Karviná, z.s., který byl založen v roce 2003, čítá přes 400 členů a jeho předsedou je právě Wolf. „Akciová společnost byla založena v roce 2007 coby podmínka účasti v druhé nejvyšší fotbalové lize dle pravidel Fotbalové asociace České republiky,“ vzkázal mluvčí města s tím, že město vychází z analýz, které zpracovalo právní oddělení karvinského magistrátu a advokátní kanceláře Jansa Mokrý Otevřel & Partneři a Petráš/Rezek.
„Závěr právní analýzy pro tento případ hovoří jasně: Do evidence skutečných majitelů se fyzická osoba propíše automaticky, je-li statutárním orgánem právnické osoby (neboli předseda spolku Městského fotbalového klubu Karviná, z.s.). Tato skutečnost však automaticky neznamená, že je daná osoba vlastníkem právnické osoby (MFK Karviná a.s.). Jan Wolf není vlastníkem spolku Městský fotbalový klub Karviná, z.s., který je jediným akcionářem společnosti MFK Karviná a.s.“ napsal mluvčí města.
Na webových stránkách fotbalového klubu lze opravdu najít číslo 483, tedy počet členů spolku Městský fotbalový klub Karviná. Většina z nich, konkrétně 387, jsou však děti. Ani zbylý počet dospělých však nemá na fungování spolku žádný vliv. Podle stanov je nejvyšším orgánem organizace valná hromada. Jejími členy jsou však jen takzvaní výkonní členové spolku, kterých je pouze zlomek z celkového počtu členů. O tom, kdo se stane výkonným členem, rozhoduje podle stanov správní rada spolku, kterou tvoří předseda spolku, a tedy předseda správní rady Jan Wolf, místopředseda správní rady Petr Hort a člen správní rady Petr Mašlej.
Valná hromada je pak podle stanov usnášeníschopná už ve chvíli, kdy dorazí alespoň čtyři výkonní členové spolku. V roce 2018 se podle zápisu zveřejněném ve spolkovém rejstříku účastnilo valné hromady pouze sedm členů, letos pak přišlo na zasedání nejvyššího orgánu devět členů. Mezi nimi se kromě Wolfa, Horta a Mašleje objevuje na prezenční listině jméno manželky primátora Karin Wolfové, technického ředitele fotbalového klubu Mariana Górnioka nebo městského zastupitele za sociální demokraty Aleše Hujíka. Z veřejných informací je tak jasné, že o fungování spolku rozhoduje pár vyvolených členů.