Velmi různorodá směsice politiků i představitelů teroristických organizací vyjadřuje Íránu soustrast kvůli úmrtí tamního prezidenta Ebrahíma Raísího a ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána. Zatímco vedení Ruska ho označuje za svého skutečného přítele, zástupci hnutí Hamás, Hizballáh či hútijských vzbouřenců hovoří o obrovské ztrátě. Ukrajinci připomněli, že za vlády Raísího dodával Írán ochotně Rusku drony Šáhid, které agresor používá ke kontinuálnímu ničení jejich země a k vraždění jejích obyvatel.
Ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov kondolovali Íránu k úmrtí jeho prezidenta a ministra zahraničí. Prezident Ebrahím Raísí a šéf diplomacie Hosejn Amírabdolláhján byli podle Lavrova opravdovými, spolehlivými přáteli Ruska. Putin v kondolenčním telegramu napsal, že Raísího osobní přínos pro vztahy mezi Moskvou a Teheránem je neocenitelný.
„Jejich role při posilování oboustranně přínosné rusko-íránské spolupráce je nedocenitelná,“ uvedl Lavrov podle agentury TASS. Vyjádřil upřímnou soustrast rodinám a přátelům i „celému spřátelenému íránskému národu“. Putin napsal, že „Raísí byl vynikající politik, který celý svůj život zasvětil službě vlasti“ a silně se snažil o to, aby se vztahy Ruska a Íránu dostaly „na novou úroveň strategického partnerství“.
Jak konstatovala Ukrajinská pravda, Írán během vlády Raísího podporoval Rusko v jeho agresivní válce proti Ukrajině. Kromě jiných věcí, prodával Rusku útočné drony Šáhid, které agresor používá při svých nestávajících útocích na ukrajinské území. Deník také připomíná, že Írán podle zpráv analytiků buduje továrny na výrobu těchto dronů na území Ruska a Běloruska.
Smutek nad smrtí íránského prezidenta vyjádřili také představitelé teroristických hnutí Hizballáh, Hamás a hútijští povstalci v Jemenu. Hamás v kondolenci vyjádřil „nejhlubší soustrast a solidaritu“ Chameneímu, íránské vládě a lidu v souvislosti s „touto obrovskou ztrátou“. Ocenil zesnulé íránské představitele za podporu palestinské věci a odporu proti Izraeli a vyjádřil přesvědčení, že „hluboce zakořeněné íránské instituce“ umožní Íránu překonat „následky této velké ztráty“.“Tito vůdci podporovali legitimní boj našeho lidu proti sionistické entitě, poskytovali cennou podporu palestinskému odporu a neúnavně se snažili o solidaritu a podporu našeho lidu v nezlomném Pásmu Gazy,“ uvedl v prohlášení.
Lídr nejvyššího revolučního výboru jemenských povstalců Muhammad Alí Húsí na síti X vyjádřil „nejhlubší soustrast íránskému lidu, íránskému vedení a rodinám prezidenta Raísího a jeho delegace“. „Prosíme boha, aby jejich rodinám dopřál trpělivost, a útěchu,“ dodal. Libanonský Hizballáh v kondolenci označil Raísího za „ochránce hnutí odporu“, což je neformální Íránem vedená koalice různých skupin, které odporují izraelskému a americkému vlivu na Blízkém východě.
Íránu kondolovali i oficiální představitelé mnoha států, jako je Indie, Čína, předseda Evropské rady Charles Michel, turecký prezident, Recep Tayyip Erdogan, jeho egyptský protějšek Abdal Fattáh Sísí, i polský prezident Andrzej Duda. Pákistán na znamení solidarity vyhlásil jednodenní smutek. Libanon bude za íránského prezidenta truchlit tři dny.
Jak připomněli izraelský web The Times of Israel, Raísí patřil v rámci íránské nomenklatury mezi zastánce tvrdé linie a byl jedním z nejoddanějších zastánců nejvyššího představitele Íránu Sajjida Alí Chameneího.
Pro jeho osobní dohled nad popravami tisíců odpůrců, kteří se v roce 1988 postavili režimu se zbraní v ruce, se mu přezdívalo také „řezník z Bagdádu“. Podle odhadu Amnesty International popravil Írán v té době asi pět tisíc osob. Izraelci také připomínají jeho podíl na krvavé likvidaci protestů po smrti Íránky Mahsy Amíniové v roce 2022, při níž dle různých odhadů zahynulo 500-1500 lidí.