Nejpokaženější dovolenou (a líbánky v jednom) má letos asi Andrej Babiš. Čtvrteční žádost Policie ČR o vydání šéfa ANO k trestnímu stíhání musela Babiše pěkně zchladit, ať už uprostřed předvolební kampaně „dovolenkuje“ kdekoliv. Díky nedávno zveřejněným odposlechům a dlouhodobému nedobrovolnému sdílení českého veřejného prostoru s Babišem si není těžké představit, jaká smršť zloby – nepochybně prosycená vulgarismy – musela ve čtvrtek vyplňovat čas mezi rozhovory, které telefonicky poskytoval médiím. Stoicismus se mu pravděpodobně bude v příštích týdnech předstírat čím dál hůř.
Klidného odpočinku si neužívají ani další čeští politici. Prezidentští kandidáti a lídři hlavních politických stran objíždí hudební, filmové i folklórní festivaly a líčí na voliče. Obzvláště nabitý předvolební program má podle všeho Lubomír Zaorálek, na jehož facebookovém profilu přibývají občas více občas méně vydařené reportáže z ministrových cest českými luhy a háji každý den. Dominik Feri z TOP 09, zdá se, tradičně spojuje příjemné s užitečným nejefektivněji. Na trenčínské Pohodě natočil spot o slovenské zkušenosti s eurem. Z kulturního festivalu v rumunském Banátu, kam se příští týden přesouvá půlka pražské kavárny, se bude slušné PR směřující k nejmladším voličům dát vytřískat pravděpodobně taky.
Zatímco v Česku se tak politici během prázdnin propocují předvolebním dusnem a v zájmu přiblížení se voličům na sebe často pozornost poutají sami, zahraniční politici jsou na svých prázdninových cestách sledováni spíše nedobrovolně. Donald Trump odjel na sedmnáct dní do svého soukromého golfového klubu v New Jersey. Dovětek o tom, že během této doby proběhne zásadní rekonstrukce Bílého domu, jaksi zapadl mezi kritiku samotného faktu o tolika dnech volna. Barack Obama se pro jednou opět stal měřítkem toho, co si americký prezident může dovolit, a co ne (v prvním roce prezidentování si tolik dnů dovolené totiž rozhodně nevzal!)
Kromě produkce bulváru, který letos už klasicky stihl proprat vzezření německé kancléřky Angely Merkelové, jež se svým manželem vyrazila do hor na sever Itálie, zaujaly ke komentování prázdnin politiků zvláštní postoj i seriózní média. Tak třeba BBC neváhala článek o dovolené Donalda Trumpa okořenit průzkumem mezi obyvateli Washingtonu, kterých se novináři ptali, kolik dnů dovolené si za poslední rok vzali oni, jako by to mělo o čemkoli vypovídat.
Ke zcela vyprázdněné formě kritiky pravice se uchýlil i britský Guardian, který koncem července informoval o prázdninách dvou hlavních britských politických rivalů – premiérky Theresy Mayové a předsedy labouristů Jeremy Corbyna. Zatímco socialista Corbyn trávil odpočinek s červeným batohem (!) v Dubrovníku, premiérka trávila volné chvíle v italské Lombardii v hotelu, kde stojí jedna noc 450 liber. Kde spal Jeremy Corbyn, se čtenáři nedozvěděli.
Co přesně je na faktu, že Mayová trávila dovolenou v luxusním hotelu, kritizovatelné, není zcela jasné. Selský rozum napovídá, že je na každém, jak naloží se svou výplatou. A co teprve je pozoruhodného na tom, že má někdo červený batoh? Corbynománie nabývá po červnových volbách očividně na intenzitě. Nekonstruktivní kritikou konzervativců a rádoby hravým nahráváním labouristům však levicový deník přispívá do politické diskuze jen málo.
Britskými médii proběhla také zpráva o společné dovolené dvou politiků, které srazil na kolena Brexit. Na festival opery do německého Bayreuthu se společně vydal bývalý ministr financí Cameronovy vlády George Osborne a Michael Gove, který loni lobboval za Brexit a později byl poražen Mayovou v boji o křeslo předsedy hroutící se strany. Milovníci vážné hudby si podle všeho přijeli vychutnat Wagnerův cyklus Prsten Nibelungův.
Na fotografiích jsou zachyceni v rozjařené náladě. Snaha získat „magický prsten“, který by jim umožnil vládu na světem, sice nevyšla, brexitový nepořádek po sobě ale uklízet nemusí a pomyslné kariérní dno brzy překonali. Osborne se stal šéfredaktorem deníku Evening Standard a Gove už sedí zpátky ve vládě. Tak snad bude mít adekvátní dohru alespoň ta Babišova zkažená dovolená. A pokud se jedná o ostatní politiky, nechme je proboha na chvíli žít. Není přece možné, aby byl Donald nebezpečnější na golfovém hřišti než v Bílém domě.