Dnes začal pro Čínu nový rok. Asijská velmoc vstoupila do tzv. roku Tygra. Při této příležitosti zveřejnil včera v podvečer český prezident Miloš Zeman zdravici, kterou adresoval svému příteli, čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a všemu čínskému lidu.
Relativně krátkou zdravici na svém twitteru zveřejnilo čínské velvyslanectví v Praze. Krátce poté se pod ní začaly množit většinou nesouhlasné reakce lidí, kteří ji zhlédli. Mezi nimi nechyběla ani vyjádření mnoha českých politiků.
(ONLINE) OSLAVA ČÍNSKÉHO NOVÉHO ROKU: Blahopřání prezidenta ČR Miloše Zemana #Čína #čínskýnovýrok #oslava pic.twitter.com/v5PZgLpQxu
— Chinese Embassy in CZ (@ChineseEmbinCZ) January 31, 2022
Například senátorovi Pavlu Fischerovi se nelíbilo, že prezident přeje Číňanům, ale vlastním občanům nedokázal k státnímu svátku poslat 28. října ani zdravici a že se jasně ukázalo, jaké jsou priority Miloše Zemana.
Je dojemné vidět Miloše Zemana přát Číňanům. Na svátek naší republiky 28.října občanům ČR neposlal ani zdravici, jde o otázku priorit. Já ale nechci mít za prezidenta Číňana.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) February 1, 2022
Nevkusné zvláště v této době, kdy představitelé demokratických zemí včetně naší republiky bojkotují s poukázáním na porušování lidských práv olympiádu v Pekingu, přišlo pirátské poslankyni Kláře Kocmanoví Zemanovo konstatování, že „od sebe nejsou Česká a Čínská lidová republika vzdálené, a to nikoli v geografickém smyslu, ale ve smyslu zemí, které obě usilují o prosperitu a které se mohou opírat o bohaté kulturní dědictví.“ Lakonicky to shrnula do tweetu: „Sice u nás nemáme koncentráky, nešmírujeme naše občany, nezavíráme politickou opozici a neklademe si nárok na území cizích států, ale jinak si s Čínou ′nejsme vůbec vzdálení′. Prezident Zeman svým přáním Číně k novému roku dosáhl nového dna.“
Sice u nás nemáme koncentráky, nešmírujeme naše občany, nezavíráme politickou opozici a neklademe si nárok na území cizích státu, ale jinak si s Čínou “nejsme vůbec vzdálení”. Prezident Zeman svým přáním Číně k novému roku dosáhl nového dna.
— Klára Kocmanová (@KlaraKocmanova) February 1, 2022
Mnoha lidem samozřejmě také vadí, že nejvyšší velitel české armády a hlava našeho státu mlčí a nijak nekomentuje vyhrocenou situaci na Ukrajině. „Zdá se, že prezident Zeman ruskou agresi na Ukrajině tiše schvaluje, ale svému příteli Si Ťing-pchingovi k Novému roku popřát nezapomněl,“ hodnotí prezidentův proslov třeba europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil.
Tak prezident Zeman už týdny mlčí a zdá se, že ruskou agresi na Ukrajině tiše schvaluje. Svému čínskému příteli Si Ťin-pchingovi ale k Novému roku popřát nezapomněl.
Takové jsou priority Hradu…
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) February 1, 2022
Svůj nesouhlas vyjádřili i mnozí novináři. Například komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych se nad novoročním pozastavil a připomenul Ujgury či Tibeťany, na které by se Zemanovo přání mělo rovněž vztahovat, a poznamenal, že jde o ponížení České republiky.
Představuju si, že jsem Ujgur nebo Tibeťan nebo čínský křesťan nebo… a dívám se na blahopřání "šij šij" Zemana Si Ťin-pchingovi k čínskému Novému roku. To ponížení. Ponížení Česka.https://t.co/VuTdKRZN5v
— Martin Fendrych (@fendrych_m) February 1, 2022
Čínské velvyslanectví zpočátku nesouhlasné komentáře pod videem mazalo, ale později na tuto snahu rezignovalo.