Demokratičtí politici již v noci během vpádu nenávistného davu do Kapitolu vyjadřovali své zděšení z této události, symbolizující ohrožení světové demokracie, a shodně naznačovali, že jejím spouštěčem je populismus. Samotní populisté ovšem věc večer příznačně přešli.
Z tuzemské politické scény mezi prvními reagovala Markéta Pekarová Adamová. Předsedkyně TOP 09 ve svém komentáři na twitteru varovala před netečností k populistům s autoritářskými sklony. „Madeleine Albright v knize Fašismus, pan Snyder v knize Cesta k nesvobodě a mnozí další varovali před osobou Donalda Trumpa. Často to bylo bagatelizováno – přece se nic tak strašného neděje. Současné obrázky z Kongresu ale jasně ukazují, jak moc je pro demokracii nebezpečný.“
Následně Pekarová Adamová vyzvala premiéra Andreje Babiše k tomu, aby jednoznačně odsoudil počínání Donalda Trumpa po vzoru ostatních evropských státníků. „Vaše ‚Nikdy neodstupím, nikdy‘ v kombinaci s červenou kšiltovkou jinak může vypadat, že s ním sympatizujete, a to by ČR poškodilo,“ poukázala na shodné rysy obou populistů. „Když kritizujeme našeho prezidenta, který rozeštvává českou společnost, nebo premiéra, který zneužívá svého postavení ve svůj vlastní prospěch, neděláme to zbůhdarma. Jsme si totiž dobře vědomi skrytých i zjevných důsledků, které to na naši společnost má,“ dodala později.
Také předseda ODS Petr Fiala dal násilně ukončené jednání Kongresu do přímé souvislosti s neúctou politika k základům demokracie. „Děsivé (ne)odcházení prezidenta Trumpa, které poškozuje republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy,“ uvedl s tím, že sympatizuje s těmi republikány, „kteří navzdory velkému tlaku hájí ústavu, demokracii, právo a rozhodnutí voličů, i když se jim politicky nelíbí“.
Šéf STAN Vít Rakušan drama z Kapitolu označil za ukázku toho, kam až se může dojít při rozdělování společnosti.
Senátor Pavel Fischer konstatoval, že demokracie a svoboda jsou křehké. „Je potřeba to mít pořád na zřeteli a dbát, aby z obtížných zkoušek vyšly silnější,“ apeloval na občanskou společnost a vyslovil lítost nad projevy násilí a útoky proti institucím svobodné země.
Poslanci Miroslavu Kalouskovi se při pohledu na běsnící dav v Kapitolu vybavily postoje a slova Miloše Zemana a Andreje Babiše. „Když státník v demokratické zemi poštve lůzu proti zákonodárné moci zvolené ve volbách, je to velezrada. Doporučuji si vzpomenout, kolikrát Zeman i Babiš mluvili o sněmovně i o senátu způsobem, kterým se snažili vyvolat v lůze vůči těmto institucím odpor,“ připomněl ostentativní opovrhování demokratickými institucemi.
Tým Andreje Babiše v noci s reakcí otálel. Pokud jej neodradily odkazy demokratické opozice na tuzemský populismus, mohl jej znejistit i komentář pod odsudkem rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Jeho slova o šoku a neakceptovatelném útoku na demokracii totiž následoval lakonický komentář jednoho z jeho sledujících. „Snad si na tyto obrázky vzpomenete, než zas příště pronesete větu jako ‚parlament se usnesl, národ rozhodne,‘“ připomněl jistý Markus Parzer kancléři jeho slova, jimiž na jaře 2019 reagoval na vyslovení nedůvěry vládě.