V pražské pasáži Lucerna je až do konce května k vidění Mezinárodní výstava politické karikatury. Tento druh umění u nás vzkvétal především krátce po roce 1989, kdy vznikaly populární Gumáci, Česká soda či časopis Sorry. Zůstal jen značně zkrotlý komiks Zelený Raul Štěpána Mareše v časopisu Reflex a stále vtipnější titulní strany týdeníku Respekt výtvarníka Pavla Reisenauera.
Právě Pavel Reisenauer je jedním z pěti autorů, jejichž karikatury můžete na výstavě vidět. Další výtvarníci pocházejí z Polska, Maďarska, USA a Slovenska. Je zajímavé srovnávat karikatury z různých zemí, všude zkrátka řeší něco jiného. Zatímco my v České republice se těžko vyrovnáváme s naší politickou reprezentací, blízkými vztahy prezidenta Zemana s Ruskem či prodejem Krtečka do Číny, Daryl Cagle z USA řeší hlavně prezidentský boj Trumpa a Clintonové či napjaté vztahy mezi policií a černošskými obyvateli. Polák Andrzej Mleczko se naváží do církve, maďarský karikaturista Csaba Varga se zas posmívá maďarské politické scéně. Martin „Shooty“ Šútovec působí spíš jako kreslíř vtipů, hodně zobrazuje prezidenta Putina, jeho karikatury často doprovází text.
Pavel Reisenauer bude ale zřejmě českým návštěvníkům nejbližší. Jeho až brutální karikatura, kterou známe většinou z mnohem menšího časopisového formátu, nenechá zkrátka nikoho chladným. Pointu chápete okamžitě, žádné vysvětlování není nutné. Právě v přítomnosti ostatních karikaturistů Reisenauerův rukopis vyniká, a to nejen v českém kontextu. Jeho komiksový styl provázejí výrazné barvy, často kombinace červené a černé.
Po Bratislavě a Varšavě, kde byly karikatury k vidění minulý rok, je Praha třetím hlavím městem, které tato putovní výstava navštívila. Následovat bude ještě během tohoto roku její představení v Budapešti.