Na pohřeb Alžběty II., který se uskuteční v pondělí 19. září ve Westminsterském opatství, kde se královna v roce 1947 provdala za prince Philipa a kde byla v roce 1953 korunována, bylo odesláno přes 500 pozvánek hlavám států a zahraničním hodnostářům. Nebudou na něm chybět ani rodinní příslušníci a přátelé. Kdo se jednoho z největších setkání královské rodiny a politiků pořádaného ve Spojeném království za poslední desetiletí zúčastní, a kdo naopak bude chybět?
Pohřbu královny, která ve Velké Británii vládla 70 let, se zúčastní její blízká rodina. Přítomen bude král Karel III. v doprovodu královny Camilly a také další tři královniny děti – Anne, Andrew a Edward – a jejich manželé a manželky. Podle BBC se na pohřbu objeví i královnina vnoučata včetně princů Williama a Harryho.
Mezi dalšími očekávanými hosty je bratr princezny Diany, kmotřenec zesnulé královny a strýc Williama a Harryho hrabě Spencer, princ Michael z Kentu s manželkou a vévoda a vévodkyně z Kentu.
Další evropští králové i vítěz formule 1
Na seznamu pozvaných budou také královniny dvorní dámy, které po celá desetiletí stály po jejím boku. Mezi ně patří například Susan Husseyová, která pro královnu začala pracovat v roce 1960, je kmotrou prince Williama a v roce 2021 doprovázela královnu na pohřbu prince Philipa. Další je Mary Anne Morrisonová nebo Angela Kellyová, která přes 30 let sloužila jako osobní asistentka a starší garderobiérka zesnulé královny. Byla prý také její blízkou důvěrnicí.
Očekáváni jsou také členové královských rodin z celé Evropy. Účast na pohřbu královny Alžběty II. potvrdil belgický král Filip a královna Mathilde, stejně jako nizozemský král Vilém Alexandr a jeho manželka královna Máxima. Na pohřeb by měla dorazit také jeho matka a bývalá nizozemská královna Beatrix. Pozvání přijali i španělský král Filip a královna Letizia a královské rodiny z Norska, Švédska, Dánska a Monaka.
Pohřbu by se měl zúčastnit také bývalý mistr světa formule 1 sir Jackie Stewart. Před královninou smrtí měl navštívit Balmoral, kde Alžběta II. zemřela, a očekává se, že bude i na jejím pohřbu.
Po celou dobu své vlády byla královna v čele volného sdružení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých kolonií, takzvaného Commonwealthu. Jejího pohřbu se tak zúčastní i politické špičky těchto zemí. Pozvání přijal australský premiér Anthony Albanese, novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a kanadský premiér Justin Trudeau. Údajně dorazí také dlouholetá bangladéšská premiérka Šajch Hasína Vadžídová a srílanský prezident Ranil Wickremesinghe. Indii bude zastupovat prezidentka Draupadí Murmúová.
Česko zastoupí premiér Fiala, Putin bude chybět
Účast na pohřbu nejdéle vládnoucí britské královny potvrdil také americký prezident Joe Biden se svojí manželkou. Na rozdíl od ostatních hostů ale na smuteční slavnost nepojedou společným autobusem. Mezi další světové lídry, kteří údajně přijali pozvání, patří irský premiér Michael Martin, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, italský prezident Sergio Mattarella a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Českou republiku zastoupí na smutečním obřadu premiér Petr Fiala (ODS) se svojí manželkou. „Poprosil jsem Petra Fialu, aby se toho zúčastnil. Mně zakázali lékaři létat, protože mám díru v břiše kvůli sondě. Petr Fiala souhlasil, takže jsem mu poděkoval a řekl jsem mu, že mu to oplatím,“ řekl v neděli na Frekvenci 1 prezident Miloš Zeman. Ten už dříve uvedl, že zprávu o skonu královny přijal s hlubokým zármutkem. „Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstanou navždy v našich srdcích.“
Pozvání přijal i čínský prezident Si Ťin-pching. Někteří britští poslanci ale jeho pozvání kritizovali kvůli zacházení čínské vlády s ujgurskou menšinou. Podle parlamentních zdrojů BBC byla čínským představitelům zakázána účast na královnině smutečním obřadu ve Westminsterském opatství. V sobotu čínská vláda potvrdila, že se pohřbu zúčastní viceprezident Wang Čchi-šan.
Na pohřeb královny Alžběty II. naopak nebyli pozváni zástupci Sýrie, Venezuely a Afghánistánu. Důvodem je, že Spojené království nemá s těmito zeměmi plné diplomatické vztahy. Pozvánku nedostal ani nikdo z Ruska, Běloruska a Myanmaru. Diplomatické vztahy mezi Spojeným královstvím a Ruskem se od ruské invaze na Ukrajinu téměř zhroutily a mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina uvedl, že o účasti na pohřbu neuvažuje.