Krátce po otevření volebních místností zamířily špičky českého státu a politické reprezentace do volebních místností, aby tam vhodily svůj hlas ve volbách do Evropského parlamentu. Prezident Petr Pavel odvolil v domovské obci Černouček. Premiér Petr Fiala (ODS) odevzdal svůj hlas odpoledne na základní škole v Brně, do volební místnosti ho doprovodila manželka Jana. Ze všech nejvíce ale k urnám spěchali předsedové opozičních stran a hnutí.
Neuplynula ani hodina od zahájení voleb do Evropského parlamentu a přední politici a představitelé České republiky již splnili svou občanskou povinnost. Prezident republiky Petr Pavel odevzdal svůj hlas ve své domovské obci Černouček.
Jak uvedl, není dost dobře možné kritizovat Unii ve chvíli, kdy voliči nevyužijí svého práva ovlivnit její chod. Nerozhodným doporučil volební kalkulačky, které jim mohou pomoci přiblížit, kdo z kandidátů bude nejvíce zastupovat jejich postoje a názory.
Fiala: Rozhoduje se o tom, zda bude Evropa bezpečná
Podle prermiéra Petra Fialy se ve volbách do Evropského parlamentu rozhoduje o tom, zda bude Evropa bezpečná a prosperující, nebo ji ovládnou populisté a extremisté. Ministerský předseda to řekl poté, co odevzdal svůj hlas na základní škole v Brně. Věří, že koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) sestavila silnou kandidátku v čele s Alexandrem Vondrou a že středopravá skupina může být v europarlamentu tou nejsilnější.
„Na naší kandidátce jsou zkušení a odvážní lidé, kteří se nebudou rozhlížet a hned od začátku budou v Evropě hájit zájmy České republiky. Velice rád jsem ji volil a chtěl bych vyzvat všechny občany, aby mě co nejvíc z nich následovalo. Protože máme šanci vyhrát jedině spolu,“ prohlásil předseda vlády.
V roce 2019 přišlo k eurovolbám 28,72 procenta voličů. Fiala by považoval za úspěch, kdyby byla volební účast tentokrát vyšší. „Snažila jsem se nejen já, ale také spousta mých kolegů, přesvědčit veřejnost, že jejich hlas má v evropských volbách váhu. V Evropě se rozhoduje o naší prosperitě a bezpečnosti, většina legislativy se připravuje ve Štrasburku a Bruselu. Myslím, že si spousta lidí uvědomuje, že se tam rozhoduje o důležitých věcech,“ řekl.
Premiér Fiala by byl rád, aby v Evropském parlamentu zasedli lidé, kteří prosazují realistickou rozumnou politiku. „Viděli jsme to v minulosti, kdy například u migračního paktu byl Evropský parlament ten, který původně docela rozumné rozhodnutí na úrovni státu začal měnit. Máme šanci, že v Evropském parlamentu bude nejsilnější středopravá skupina, což bych velmi chtěl. Myslím, že bychom dosáhli toho, abychom třeba klimatické cíle, které jsou určitě správné, zreálnili a spravili jejich harmonogram tak, abychom neohrožovali konkurenceschopnost Evropy a kvalitu života lidí,“ řekl.
Kampaň koalice SPOLU hodnotí Fiala pozitivně. Setkávání s občany jej nabíjelo, řekl. Vnímá zároveň, že političtí oponenti podporují napětí ve společnosti osobními útoky, například na sociálních sítí, což podle něj není dobré. „V politice bychom měli postupovat slušně, argumentovat věcně a najít shodu v klíčových věcech, které se týkají České republiky,“ dodal.
Šéfové stran mají odvoleno
Během první hodiny stačil odvolit také předseda vládního hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan, který po tři čtvrtě na tři vhodil svůj hlas do volební urny ve středočeském Kolíně. Rakušan podle webu deníku Blesk doufá, že volební účast tentokrát výrazně přesáhne třicet procent. Úspěchem pro hnutí podle něj bude dosažení dvouciferného výsledku.
Šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová odevzdala svůj hlas po 15. hodině na základní škole v Praze 9. Výhru koalice SPOLU pokládá za splnitelný a dosažitelný cíl. „Možná budou rozhodovat stovky hlasů, proto bude záležet na tom, kdo k těm volbám přijde. Pro nás je velká výzva zvítězit,“ prohlásila. Za klíčové téma pro nový europarlamentu považuje bezpečnost. Unie podle ní musí zůstat solidární a spojená v otázce pomoci Ukrajině.
Odvoleno už má také předseda Pirátů Ivan Bartoš, který odevzdal dvůj hlas na Základní škole Sázavská v Praze 2. Přeje si, aby Piráti obhájili tři mandáty v europarlamentu. Doufá, že by jich mohlo být i víc a že lidé v celé Evropě budou volit liberální mladé strany, které to s budoucností myslí vážně.
Volby jsou podle Bartoše důležité i proto, kam se posouvá svět. Evropa má před sebou řadu výzev, například zvládnutí digitální a energetické transformace či krize, kterou způsobil ruský prezident Vladimir Putin svým útokem a válkou na Ukrajině, řekl předseda Pirátů.
„Myslím, že kandiduje spousta jiných subjektů v celé Evropě, které jsou spíše na straně Kremlu, a musíme ukázat, že Evropa je ve svých pozicích jednotná,“ zdůraznil. Piráti podle něj v Evropě ukázali, že umí bojovat za lidská práva a moderní konkurenceschopnou Evropu.
Ze všech politických reprezentantů nejdříve k urnám ovšem zamířili představitelé opozice. Předseda opozičního hnutí ANO stál podle CNN Prima News před volební místností v pražských Průhonicích již dvě minuty po čtrnácté hodině a dvacet minut po druhé odpolední odvolil i předseda SPD Tomio Okamura. Zatímco první zmíněný řekl, že, že především usiloval o mobilizaci své voličské základny, druhý se vyjádřil v tom smyslu, že doufá v obhájení obou mandátů, jimiž jeho strana v europarlamentu disponuje.
Ať zatne zuby a jde volit SPOLU
Návštěvu volební místnosti má za sebou také lídr kandidátky SPOLU Alexandr Vondra z ODS, který hlas odevzdal v Litoměřicích. Novinářům řekl, že lidé si více uvědomují vliv Evropského parlamentu na jejich životy. Očekává, že volební účast lehce překročí 30 procent, v roce 2019 byla necelých 29 procent.
„Myslím si, že si lidé více uvědomují, že to jejich životy ovlivňuje víc, než si dřív mysleli. Přeci jen 80 procent zákonů a předpisů vzniká tam,“ prohlásil Vondra. Volby jsou podle něj důležité, protože lidé při nich mohou ovlivnit podobu předpisů.
Vondra podle svých slov doufá, že vyhraje koalice SPOLU, kterou, jak řekl, samozřejmě volil. Podle něj jde o souboj vládní koalice s opozičním hnutím ANO. „Pokud někdo nechce, aby se radoval Andrej Babiš, nebo Tomio Okamura, ať třeba i zatne zuby a jde volit SPOLU,“ vzkázal Vondra voličům.
Češi začali volit do Evropského parlamentu v pátek od 14. hodiny. Vybrat si mohou kandidáty jedné ze tří desítek politických stran, hnutí nebo jejich koalic. Volební místnosti budou otevřeny v pátek do 22 hodin a po noční přestávce v sobotu od 8 do 14 hodin. Výsledky budou zveřejněny v neděli hodinu před půlnocí.