Dnes proběhne v čínském Pekingu slavnostní zahájení zimních olympijských her. Olympiáda v Číně ale postavila všechny, kteří ctí hodnoty liberální demokracie a lidských práv, před zásadní otázku. A to zda je přípustné, aby se hry organizovaly v zemi, která je známá dlouhodobým flagrantním porušováním lidských práv vlastního obyvatelstva, tvrdí sinolog Matěj Šimalčík. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se podobným úvahám brání. Hostitelské země jsou povinny poskytnout záruku, že v souvislosti s hrami budou dodržovány zásady Olympijské charty, reagoval na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí organizace.
Letošní umístění olympijských her rozdělilo svět na dva tábory. Česká republika se přidala na stranu USA a některých evropských zemí a do Číny nepošle žádné představitele vlády. Podle sinologa a výkonného ředitele Central European Institute of Asian Studies Matěje Šimalčíka je organizace her autokratickým režimem ve své podstatě neslučitelná s duchem olympiády. „V situaci, kdy se hry již v Pekingu pořádají, není vhodné, aby se jich zúčastnili vysocí představitelé demokratických zemí, včetně České republiky,“ podporuje sinolog rozhodnutí vlády.
„Neúčast v tomto případě slouží k vyslání signálu Číně, že její činnosti potlačující lidská práva jsou nepřijatelné, a zároveň přispívá k šíření povědomí o stávajících a zhoršujících se problémech v oblasti lidských práv v Sin-ťiangu, Tibetu a Vnitřním Mongolsku,“ dodává Šimalčík pro deník FORUM 24.
Podle sinologa však nemají vyslat signál Číně jen politici, ale i firmy, a to hlavně nadnárodní korporace, které patří mezi hlavní sponzory her. Významným krokem by podle Šimalčíka bylo, kdyby nadnárodní organizace odmítly hry sponzorovat.
„To samozřejmě neučiní ze strachu z ohrožení vlastních tržních pozic na čínském trhu a ze strachu ze spotřebitelského bojkotu, kterému firmy často čelí v případě kritických postojů vůči čínskému režimu,“ konstatuje Šimalčík.
Podle sinologa je právě tato skutečnost ukazatelem širšího problému, kterým je „schopnost Číny instrumentalizovat hospodářské vazby jako nástroj pro prosazování svých politických cílů“.
Olympiáda jako naděje na lepší budoucnost
Podle mluvčího Mezinárodního olympijského výboru Marka Adamse, který pro FORUM 24 poskytl k celé situaci vyjádření, jsou hostitelské země povinny poskytnout záruku, že v souvislosti s hrami budou dodržovány zásady Olympijské charty. „Japonští a čínští organizátoři tak učinili pro nedávné olympijské hry v Tokiu 2020 a zimní olympijské hry v Pekingu 2022. Budoucí hostitelé včetně Paříže 2024, Milano Cortina 2026, LA 2028 a Brisbane 2032 také udělali totéž,“ hájí Adams olympijský výbor.
Podle Adamse jsou olympijské hry jedinou událostí, která spojuje celý svět, a je nejsilnějším symbolem jednoty celosvětové rozmanitosti. „V našem křehkém světě nám síla sportu spojit celý svět navzdory všem existujícím rozdílům dává naději na lepší budoucnost,“ popisuje speciálně pro FORUM 24 smysl konání olympijských her.
Výběr místa pro konání olympijských her je ale spjat i s otázkou financování, a proto jsou podle sinologa Matěje Šimalčíka olympijské hry schopné organizovat spíše nedemokratické režimy, jejichž veřejné výdaje nepodléhají stejné míře veřejné kontroly, jako je tomu v demokraciích.
„Bohužel jsou to právě často autoritářské režimy, které mají zájem organizovat nákladné hry, protože to dokážou zneužít k vlastní legitimizaci a vytváření pozitivního obrazu. Aby se takové situace neopakovaly, je nezbytné, aby se olympijské hnutí zabývalo přestavbou kritérií výběru místa konání her,“ zdůrazňuje Šimalčík.
Výbor musí zůstat neutrální
Podle Adamse musí Mezinárodní olympijský výbor zůstat v globálních politických otázkách neutrální. Zdůrazňuje, že olympijské hry řídí výbor, nikoliv vlády hostitelských zemí. MOV je také institucí, která země k účasti na olympijských hrách zve. „Hlava hostitelské země říká k oficiálnímu zahájení her pouze jednu větu, specifikovanou v Olympijské chartě. Ostatní politici nesmí hrát v souvislosti s olympiádou vůbec žádnou roli, dokonce ani během medailových ceremoniálů,“ zdůrazňuje Adams.
Olympijský výbor podle Adamse spolupracuje s organizačními výbory na řadě témat týkajících se organizace her, a to včetně pracovních podmínek, životního prostředí, využívání osobních údajů a dalších. „Se vším, čeho jsme s ohledem na tyto podmínky v Pekingu svědky, nemáme v této fázi důvod pochybovat o jejich provedení,“ říká mluvčí organizace a dodává, že výbor nemá schopnost měnit zákony nebo politický systém svrchované země.
Právě politický systém Číny je hlavním kamenem úrazu. USA, Velká Británie, Dánsko a další země, které se k diplomatickému bojkotu olympiády v Číně připojily, zdůvodňují své rozhodnutí porušováním lidských práv. Premiér Petr Fiala se již dříve nechal slyšet, že diplomatický bojkot ze strany USA je v pořádku. Koncem ledna premiér po jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem potvrdil, že olympijských her v Číně se nezúčastní nikdo z členů vlády. Sportovcům popřál hodně úspěchů.