Politický systém v Rusku je nestabilní a může se „rozpadnout“, prohlásil předseda Ústředního výboru Komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov na úterním plenárním zasedání Státní dumy. Podle něj asi polovina občanů nechodí k volbám a 40 procent je nespokojeno s politickými stranami.
„Pokud jde o politický systém. Musím říci, že je v naší zemi nestabilní. Myslím si, že ti, kteří se zabývají politickým systémem, u nás riskují. Nedej bože, aby se stala jedna, druhá, třetí věc – a padne to,“ řekl poslanec na zasedání ruské Státní dumy v úterý podle ruského nezávislého webu Agentstvo.
Podle předsedy Ústředního výboru Komunistické strany Ruské federace byla v jednu chvíli podpora generálního tajemníka ÚV KSSS Michaila Gorbačova 95 procent, a pak „nedostal ani půl procenta“. Za prvního prezidenta Ruské federace Borise Jelcina „všichni křičeli, ale teď už nikdo nepřizná, že volil“, prohlásil lídr Komunistické strany Ruské federace.
Ruská propaganda staví stabilitu v zemi jako jeden z klíčových rysů politického režimu vytvořeného Vladimirem Putinem, připomněl ruský nezávislý web. Podle říjnového průzkumu Levada-Centre schvalovalo práci Státní dumy 59 procent dotázaných, zatímco 35 procent ji neschvalovalo.
Podpora prezidenta Vladimira Putina podle stejného průzkumu vzrostla na 87 procent. Kroky Kremlu častěji schvalují ženy, mladí lidé do 24 let, obyvatelé Moskvy a ti, kteří důvěřují televizi jako zdroji informací. Naopak kroky častěji neschvalují muži, respondenti ve věku 25 až 39 let a 40-54 let, obyvatelé měst s více než 500 tisíci obyvateli a ti, kteří důvěřují informacím z kanálů YouTube.
Gennadij Zjuganov je ruský politik a dlouholetý předseda Komunistické strany Ruské federace, kterou vede od jejího obnovení v roce 1993. Je známý svou ostrou kritikou kapitalismu, západních vlivů a postsovětských reforem v Rusku. Zastává tradicionalistické a nacionalistické názory, které často spojuje s komunistickou ideologií.
Pod jeho vedením se Komunistická strana Ruské federace stala hlavní opoziční stranou vůči současné ruské vládě, přestože s ní občas spolupracuje na určitých otázkách. V prezidentských volbách se několikrát postavil jako kandidát proti Vladimiru Putinovi, ale nikdy se mu nepodařilo dosáhnout vítězství.