Před očekávaným jasným vítězstvím Donalda Trumpa v nominačním hlasování během dnešního volebního superúterý je Republikánská strana rozdělena mezi panikáře a odevzdané fatalisty. Píše to americký list Politico v komentáři k postojům republikánského establishmentu k vítěznému postupu nevyzpytatelného newyorského miliardáře. Trump je označován za favorita hlasování, při němž se bude rozhodovat o rozdělení republikánských nominačních delegátů v 11 amerických státech.
Takzvané superúterý by mělo upevnit Trumpovo postavení jako republikánského favorita, píše Politico. Republikánské vedení očekává, že Trump může vyhrát až v deseti státech. Spekulovalo se přitom, že pokud zvítězí nejméně v osmi, bude to znamenat pád nadějí jeho hlavních soupeřů Teda Cruze a Marka Rubia. Hlavně Cruz na 1. březen značně spoléhal a označoval ho za rozhodující datum. Teď se zdá, že vyhrát nad Trumpem může nanejvýš jen v rodném Texasu.
[ctete-foto]48964[/ctete-foto]
Republikáni budou dnes fakticky hlasovat ve 13 státech, ale v Coloradu a Wyomingu složitý několikastupňový výběr delegátů jen začne. Na rozdíl od ostatních 11 států tu nebudou oznámeny počty delegátů pro celostátní nominační konferenci republikánů.
Republikánské primárky jsou komplikovanější, protože stranické vedení ponechává straníkům v jednotlivých státech unie větší volnost při rozhodování o volebních procedurách. Specialitou Demokratické strany jsou zase takzvaní superdelegáti, prominenti z řad stranických funkcionářů, poslanců a guvernérů, kteří nejsou povinni řídit se výsledkem primárního hlasování. Jejich prostřednictvím si vedení strany ponechává značný vliv na konečný výsledek nominace.
O osudu republikánské nominace podle amerických médií v pondělí telefonicky jednalo vedení strany včetně republikánských guvernérů. Tématem číslo jedna byl Donald Trump. Podle listu Politico vyvolal jeho vítězný postup ve straně zděšení a republikáni nyní zvažují, zda se s Trumpem smířit, nebo ho odmítnout jako osobu neslučitelnou s republikánskými zásadami.
Telefonické konzultace svolali guvernéři Susana Martinezová z Nového Mexika a Scott Walker z Wisconsinu, spolupředsedové Sdružení republikánských guvernérů. Během půlhodinové porady obhajoval guvernér z New Jersey Chris Christie své nečekané rozhodnutí podpořit Trumpa a vyjádřil přesvědčení, že realitní magnát je schopen vést zemi, píše Politico.
Při dnešním hlasování si republikánští kandidáti proporčně rozdělí 595 delegátů. V předchozích hlasováních si jich rozdělili 133, z nichž 82 připadlo Trumpovi. K získání konečné republikánské nominace jsou zapotřebí hlasy 1237 delegátů.