Považovat Visegrádskou čtyřku za politický blok, který by po celou dobu táhl za jeden provaz, byla vždy dost naivní představa, řekl v rozhovoru pro deník FORUM 24 politolog Josef Mlejnek. Fungování skupiny nyní podle politologa blokuje Maďarsko zejména kvůli postojům premiéra Viktora Orbána směrem k Rusku. Je tedy nutné počkat, až v něm bude nějaká mocenská změna, a to prý potrvá dlouho.
Jak se fungování Visegradské čtyřky momentálně vyvíjí, mohl byste to zhodnotit?
V4 je ve stavu klinické smrti nebo hibernace, kdy to nefunguje, což je dáno především odlišným vztahem Maďarska k válce na Ukrajině a postoji Viktora Orbána k této věci. Těžko se spolupracuje, když je v té klíčové otázce jeden ze států jaksi na úplně jiné straně barikády.
Visegrádská čtyřka fungovala jako nějaká základna regionální spolupráce, ale udělat z toho skutečně účinný politický blok nejde. K tomu, aby mohla Visegrádská čtyřka třeba na úrovni Evropské unie něco prosadit, je to malý počet států. Takový blok by musel být větší. Jistěže by to mohla být platforma pro nějaké regionální projekty a určitě by se dalo udělat více, než se udělalo, ale v zásadě považovat V4 za politický blok, který by po celou dobu táhl za jeden provaz, byla vždy dost naivní představa. Závisí to totiž na tom, kdo je zrovna u moci, zda jsou si vlády politicky blízké nebo ne, a ve V4 je minimálně jedna země, která je politicky jinak zaměřená podle aktuálního výsledku voleb.
Jak moc je tedy momentálně Maďarsko problematickým členem vzhledem k Viktoru Orbánovi, podle kterého je pro jeho zemi výhodné udržovat vazby na Rusko?
Je to problematický člen, protože pokud se snaží udržovat si v zásadě i dobré vztahy s Ruskem, zatímco zbylí tři členové jednoznačně podporují Ukrajinu, nemůže to samozřejmě fungovat.
Česko se nyní nepřidalo k unijní žalobě na Maďarsko kvůli jeho anti LGBT+ zákonu, jenž podle Evropské komise diskriminuje sexuální menšiny, můžeme v tom hledat spojitosti s tím, že jsou společně členy V4?
To si nemyslím. Spíš to má souvislosti s tím, že Maďarsko je blízká země, i geograficky. Myslím si, že není nutné podnikat něco proti Maďarsku. To zůstane ležet tam, kde leží, ať už to bude s Orbánem, nebo bez něj. Zájmem České republiky je mít pokud možno dobré vztahy s Maďarskem a koneckonců je nyní u moci převážně konzervativní vláda Petra Fialy, které nějaká žaloba kvůli věcem souvisejícím s touto agendou genderových záležitostí taktéž nevyhovuje ideově.
To znamená, že to nepřipojení se má důvody jednak ideové, a pak nemá také z mezinárodně-politického hlediska smysl a je zbytečné podnikat kroky proti Maďarsku. Spíše je potřeba v oblastech, kde to jde, dál podnikat a spolupracovat.
Nepoškozuje Českou republiku to, že je v takové skupině společně s Maďarskem?
Českou republiku to určitě nepoškozuje. Visegrádská čtyřka je léta existující blok regionální spolupráce.
Politici dříve několikrát prohlašovali, že V4 je klíčovým spojenectvím, bez kterého bychom se neobešli. Platí to dnes?
Myslím, že určitě ne a ani to nikdy neplatilo. Oni to tak prodávají veřejnosti.
Musím zmínit situaci z doby, kdy vrcholila migrační krize a kdy i V4 svým způsobem měla širší oporu pro ten odmítavý vztah k povinným kvótám. Tehdy to nějakým způsobem zafungovalo. Poláci pak na kvóty ale z nějakého důvodu stejně přistoupili, takže ani v této záležitosti se to jako blok neudrželo. Obecně si tedy myslím, že se to přeceňuje, a tvrzení, že toto je klíčový politický blok, neplatí.
Zájmem České republiky je mít pokud možno dobré vztahy s Maďarskem a koneckonců je nyní u moci převážně konzervativní vláda Petra Fialy, které nějaká žaloba kvůli věcem souvisejícím s touto agendou genderových záležitostí taktéž nevyhovuje ideově.
Je tedy pro Českou republiku výhodné být součástí tohoto bloku?
Přeci jen je to těsnější spolupráce než běžná se sousedy a tak dál. V4 má historii a tradici a je dobré ji rozvíjet. Teď je samozřejmě nutné počkat, až v Maďarsku bude nějaká mocenská změna, protože s Orbánovými postoji k válce na Ukrajině se s tím moc dělat nedá. Do budoucna si ale myslím, že to bude nějak pokračovat a fungovat. Dělat z toho ovšem nějaký spojenecký blok je podle mě nesmysl.
Česko je další na řadě v předsednictví V4. Jak se podle vás bude spojenectví nadále vyvíjet?
Myslím si, že bude v podstatě hibernováno. Samozřejmě nějaké aktivity proběhnou, ale budou vedeny spíše snahou nastolit otázky, které nejsou rozdělující. Půjde o věci, které se nebudou týkat války na Ukrajině a tak dál. Uvidíme, co s tím Česká republika vyvede.
Každopádně ale pokud vlády nejsou sladěné svým politickým zaměřením a pokud se alespoň jedna ze zemí v něčem výrazně odchyluje, tak je obrovský problém, aby skupina fungovala jako blok. Samozřejmě těžko odhadovat, jak dopadne válka na Ukrajině a jaké budou další osudy Viktora Orbána. On si moc asi udrží ještě dlouho, v poslední době své postoje trošku mírnil, ale myslím si, že ne nějak zásadně.
Myslím si, že ten stav, kdy je to Orbánovými postoji k Rusku prakticky zablokované, potrvá dlouho.