Kvůli Sýrii vypuklo napětí mezi Tureckem a Ruskem. Ruský politolog dokonce vyhlašuje, že v konečném důsledku není vyloučena jaderná válka a konec planety. V každém případě je podle něj nutné Američany preventivně vytěsnit z Evropy.
Co se vlastně děje? Oficiální zástupce ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov učinil prohlášení o situaci v Sýrii. Poznamenal, že dohoda mezi Ankarou a Moskvou byla podepsána v Soči ještě v roce 2018. Podle ní mělo Turecko vytěsnit teroristy na 15 až 20 kilometrů od hranic oblasti Idlib. Turecká armáda se však za 18 měsíců nejenom dostala na severní syrskou hranici, ale také posílila své opevněné oblasti pozorovacími stanovišti.
Politolog a orientalista Jevgenij Satanovskij v komentáři na webu PolitExpert poznamenal, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nikdy neměl a nebude mít ve zvyku plnit své sliby.
Satanovskij zdůrazňuje, že ministerstvo obrany je jednou z nejprofesionálnějších institucí v Rusku, a proto ví, o čem mluví. Politolog připomněl, že se brzy uskuteční jednání ruského a tureckého vůdce Vladimira Putina a Tayyipe Erdogana. Teprve po schůzce se ukáže, k čemu strany došly a jaké konkrétní povinnosti hodlá Ankara plnit. (Schůzka proběhla ve čtvrtek a obě strany se dohodly na příměří.)
„Turecký prezident neměl a nemá ve zvyku plnit, co slíbil, a podle mě to ani plnit nebude. Plnit své povinnosti je vlastností ruského prezidenta. To je samozřejmě dobrá vlastnost, ale byl bych rád, kdyby ji měli i všichni ostatní,“ řekl Satanovskij.
Politolog soudí, že v nejhorším případě může nastat jaderná válka se Spojenými státy a konec existence planety. Ale to už nikdo neuvidí, protože všichni rychle shoří.
Ve skutečnosti podle něj ale všechno závisí na vedení. Nemá prý smysl porovnávat síly Ruska a Turecka, abychom pochopili, jestli je Ankara připravena zapojit se do přímého konfliktu. „Je to, jako když se Hamás stále pouští do vojenské konfrontace s Izraelem, který ho může rozdrtit jako mouchu. Ale neudělá to. V životě to chodí tak, že tam princip symetrie protivníka nefunguje,“ vysvětluje politolog.
Proroctví o konfliktu s USA pronášel Satanovskij už dříve. V pořadu „Večer s Vladimirem Solovjovem“, který vysílala státní televizní síť Rossija 1 loni, vyhlásil, že USA a Rusko se nestřetnou do roku 2025, kdy skončí funkční období ruského prezidenta Vladimira Putina. Mezitím se ale Ukrajina stane protiruskou silou, což Rusko vtáhne do různých problémů spojených třeba s dodávkami energie.
Satanovskij upřesnil, že v zájmu obrany Ruska je důležitá „de-amerikanizace“ Evropy. Řekl, že by to znamenalo „eliminaci“ americké přítomnosti v Evropě nebo celého bloku NATO. „Mluvím o jakýchkoli formách eliminace, nejen o mírových metodách a jednáních. (…) Protože pokud vám soused řekne, že vás zastřelí, a vytáhne pušku a náboje, bylo by velmi zvláštní čekat, až vás a vaši rodinu zastřelí,“ tvrdil Satanovskij. Dodal, že USA Rusko ohrožují, ale že za jakoukoli ze svých „protiruských aktivit“ v Evropě zaplatí svým územím, vojenskými zařízeními a možná i civilním obyvatelstvem.
„Už neexistuje žádná sovětská hranice… A neexistuje žádná hranice dělící Německo. Musíme se jí zbavit až k Atlantskému oceánu,“ prohlásil Satanovskij a dodal: „Amerika je hrozbou Rusku. Pokud to nechápeš, tak nejseš politolog!“
Vyvolávání pocitu ohrožení je součástí ruské propagandy určené samozřejmě domácímu obyvatelstvu. Jak se stále prohlubují ekonomické a sociální problémy země, obrací Kreml pozornost občanů ke slavné minulosti a k imaginárním hrozbám ze zahraničí. Obliba Vladimira Putina podle nezávislých průzkumů výrazně klesá. Receptem na její pozvednutí zatím vždycky byl nějaký konflikt, na samém počátku Putinovy éry druhá čečenská válka, potom anexe Krymu. Teď navíc Putin přišel s návrhy na výrazné změny ruské ústavy, což si pozorovatelé vysvětlují jako snahu udržet moc i po jeho odchodu z funkce prezidenta. Jestli to všechno bude stačit, když už i široké vrstvy obyvatelstva vnímají stagnaci země a zhoršování své životní situace, je otázka.