Sněmovna bude schvalovat návrh novely se snížením červnové mimořádné valorizace důchodů zrychleně ve stavu legislativní nouze. Opozice, odbory a zaměstnavatelé tuto změnu kritizují a zaznívají názory i o tom, že se jedná o krok protiústavní. Podle politologa Petra Sokola se jedná o patřičný krok. „Žijeme v ekonomicky turbulentní době a věci se musí řešit prostředky, které tomu odpovídají,“ okomentoval pro deník FORUM 24. Za protiústavní toto rozhodnutí vlády nepovažuje.
Žijeme v době turbulentní inflace a věci se tudíž mění poměrně rychle. Podle politologa Petra Sokola by bylo pro vládu obtížné chystat takové změny, jako je valorizace důchodů, s předstihem. „Vzhledem k tomu, že se jedná o věc, která má časový horizont, to znamená, že ji je potřeba udělat včas, a vzhledem k tomu, že existují termíny původního zákona, je stav legislativní nouze prostředkem, ke kterému vlády běžně sahají,“ řekl deníku FORUM 24.
Přestože se s inflací Česko potýká už rok, nemyslí si, že by k tomuto kroku mohla vláda přistoupit dříve. „Důchody rostou v poslední době poměrně výrazně. A vzhledem k tomu, že nastavení důchodů původně nebylo příliš uspokojivě, je rozumné, že je vláda nechala zvýšit na určitou úroveň,“ vysvětil s tím, že když jsme se dobrali úrovně, kdy průměrný důchod překročil padesát procent průměrné mzdy, je třeba na inflaci nyní reagovat. „Jinými slovy, předtím to mělo ještě jiný důvod než inflace, a to ten, že tato vláda chtěla, aby se důchody lidem zvýšily, protože nebyly původně úplně dostatečné,“ dodal.
Vyhlášení stavu legislativní nouze Sokol nepovažuje za protiústavní. „Tento nástroj je v legislativě,“ zdůraznil. „Jak opozice říká, že je to protiústavní, skandální a tak podobně, já to v tom vůbec nevidím,“ řekl. Devatenáct miliard korun mu navíc připadá jako dostatečný důvod k jeho vyhlášení, a tudíž i k zrychlenému přijetí novely. „A pokud ho vláda nenadužívá, to znamená, že by se takto schvaloval každý druhý zákon, tak je to podle mě oprávněné. Viděli jsme to i u předcházejících kabinetů,“ uvedl a dodal, že definitivní slovo bude mít samozřejmě Ústavní soud, který podle jeho slov v této zemi rozhoduje mnohdy velmi překvapivě.
Vláda v pondělí schválila novelu se snížením červnové mimořádné valorizace důchodů v pondělí, kdy zároveň na její návrh předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyhlásila stav legislativní nouze. Kvůli inflaci by se měla zvýšit zásluhová procentní část penzí o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrná starobní penze by se tak zvedla podle podkladů k zákonu o 760 korun místo 1770 korun, o které by rostla podle nynějších pravidel. Kabinet omezení přidání zdůvodnil snahou zpomalit zadlužování.