NÁZOR / Někdejší vrcholový sportovec a dnes anesteziolog Lukáš Pollert se podivně projevoval už za covidové pandemie. Zlehčoval ji, opatření proti viru zesměšňoval, choval se prostě přesně naopak, než bychom čekali nejen od lékaře, ale od každého soudného člověka. Tato jeho pomatenost, pokud to není ještě něco jiného, se v současnosti ještě vystupňovala a jeho vystupování na sociálních sítích se dá těžko odlišit od ruského Sputniku nebo proruských dezinformačních webů. Teď se pustil do nového koordinátora pro strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi Otakara Foltýna.
„České děti masivně používají TikTok. TikTok brutálně těží data. A pokud se váš syn za třicet let stane českým premiérem, bude Peking o jeho psychologickém vývoji, o tom, co se mu líbí, co čte a dělá, vědět víc než vy. Líp než vy odhadne, jak se váš syn bude dál vyvíjet! Já si to pro své děti nepřeji u žádného giganta, ale rozhodně mám menší obavy z ukládání dat ve Spojených státech než v Číně. A rozhodně vím, že západní systém je o bagr lepší než ruský nebo čínský. Co o bagr, o dva bagry,“ cituje Pollert na sociální síti Foltýnova slova z rozhovoru pro Echo 24.
Pollert to hned komentuje. „Co mi to jen připomíná? A jo, normalizace jak přes kopírák. Tento pán nejenže nebude respektovat opačné názory, bude jejich nositele bez rozpaků eliminovat,“ míní anesteziolog.
To, co koordinátor říká, není žádný jeho originální výmysl, na nebezpečí TikToku a čínského sbírání dat upozorňují ve světě experti už nějakou dobu.
„Předpokládám, že se změnou geopolitické situace se na Západě bude ke společnostem, jako je TikTok, i nadále přistupovat s určitou opatrností,“ říká Alan Woodward, profesor kybernetické bezpečnosti na Surrey University.
„Nedůvěra se již projevila v kontrole ze strany regulačních orgánů a politiků po celém světě, kteří se obávají množství dat, jež TikTok shromažďuje, a toho, zda k nim mají přístup čínské úřady,“ komentoval to list The Guardian před dvěma lety.
Pollert se ovšem jindy zase pohoršuje nad tím, jak chce po našich datech slídit Evropská unie.
Není to jen nějaké vybočení. Účet někdejšího sportovce je plný hlášek, které připomínají ruskou propagandu. Uveďme si jen pár citátů. (Jazykově neupravujeme.)
„Ukrajinci utíkají před mobilizací, jak jen mohou.“
K vyznamenání odcházející slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která od prezidenta Petra Pavla dostala vyznamenání, přidal obrázek, na kterém jsou oba politici ověšeni medailemi jako soudruh Brežněv. Velmi vtipné. Je to ovšem humor ve stylu Parlamentních listů a sovětského „satirického“ časopisu Krokodýl.
„Nesouhlasím. Mládež by se měla cvičit v diplomacii a ne ve zbrani,“ připisuje Pollert ke zprávě, že armáda láká středoškoláky na dobrovolná cvičení.
„EU trestá Maďarsko za migrační politiku. Pokuta 200 milionů eur plus penále. To je důvod, proč EU ztrácí smysl být jejím členem. Měl to být celek svobodných a suverénních států, kde měl maximálně probíhat volný trh a cestování. A teď? Chtěli by zrušit právo veta a již trestají za politiku jednotlivých států. To není EU do které jsme chtěli vstoupit.“
„Největší riziko, je to, že se celá společnost rozfláká na cimprcampr a že se už nikdy neslepí dohromady, říká v rozhovoru pro redakci TO končící europoslanec Jan Zahradil.“
„Šéf ‚Fialovy kampeličky‘ Zelenka je po smrti. Podle policie spáchal sebevraždu. Ruská soudkyně Natalia Larina zanechala vzkaz, že byla podvedena a skočila z okna. Dvě úmrtí, které spolu jistě nesouvisí, ale mají jedno společné – zanechávají nejistotu.“
Ten poslední příspěvek je mimořádně nechutný. Pollert se při hloubení svého osobního dna už blíží k zemskému jádru.
Vraťme se k úvodnímu tématu. Otakar Foltýn má obavy z toho, že si o nás Čína sbírá informace, aniž to víme, a může je jednou proti nám použít. Pollertovi to připomíná „normalizaci“. Čím? Komunistickou normalizaci připomíná chování Číny, ne Foltýna. V Číně sledují každého, koho mohou, a právě tam si zavedli sociální kredit, kdy mohou každého, kdo se znelíbí, šikanovat. Moc tam není nikým kontrolovaná, jak už to v zemích s vládou jedné strany bývá.
Slídící Čína je podle Pollerta nejspíš v pohodě. Autoritáře, kolaboranta a kleptokrata Orbána polituje. U ukrajinské mobilizace jaksi nepřipomene, že kdyby Rusko nevpadlo na Ukrajinu a nevraždilo tam nevinné lidi, žádná mobilizace by nemusela být. Snaha zvýšit naši obranyschopnost mu nevoní.
Proč to dělá, musí vědět především on sám, což samozřejmě neznamená, že to skutečně ví. Celkem na tom tolik nezáleží, podstatná je ta činnost sama o sobě. Z účtu, kde má dvacet tisích sledujících, vypouští mimořádný hnus a zřejmě ho to baví. Možná si připadá jako kluk správňák. Ve skutečnosti připomíná zapšklého lidového milicionáře, který chce co nejvíc škodit.