Pandemie je na vzestupu, počet nakažených klesá. Lidé mají zájem o očkování, vakcinace neprobíhá podle představ. Minimálně jednu z těchto zpráv slyší či vidí každý občan denně v médiích. Ti, kdo by měli vnášet řád do zamotané situace, se ovšem nemohou dohodnout, co je vlastně správně. A mezitím už zemřelo přes 33 tisíc lidí.
Koronavirus je u nás především politickým tématem. Zástupci stran a hnutí mohou přesvědčovat své voliče, že oni jsou ti, kteří nechtějí získávat body líbivými sliby, ale přitom právě politika je tím, co do jisté míry blokuje nalezení kompromisu, který by už konečně udělal za koronavirem tolik zmiňovanou tečku.
Rozpory se navíc postupem času nevytrácejí, ale sílí. Obzvláště se to projevuje u tak důležitých témat, jako je povinné očkování, a to v jakékoliv jeho formě. Zatímco Babišův kabinet chce bez diskuze aplikovat vakcínu všem lidem nad 60 let a některým profesním skupinám, vláda Petra Fialy souhlasí pouze s druhou částí plánu.
Přitom to byl právě kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek, který přišel s tématem lockdownu pro osoby 60 +. Když se však vzedmula vlna kritických komentářů, pravděpodobný nástupce Adama Vojtěcha couvnul. Nyní už je na straně těch, pro něž je povinné očkováni seniorů „krokem do tmy“, přestože si mnoho odborníků myslí pravý opak.
Tito lidé ovšem nepotřebují získávat politickou slávu, takže se nepopulární fakta neostýchají prezentovat naplno. Na nejvyšších místech se však nejen stále mlží, ale také se s veřejností hraje hra na zvládnutelnou situaci, kterou je ovšem nutné podpořit očkováním, třeba i povinným.
Aby se však dosáhlo nějakého výrazného úspěchu, musí definitivně přestat boj mezi Babišovými a Fialovými lidmi. Je sice chvályhodné, že oba premiéři vystoupili na společné tiskové konferenci, ale je to málo. Pár minut společného snažení totiž nenásledují další jednání, která definitivně určí, jakou cestou se naše země vydá.
Je nesmyslné, aby končící Babišova vláda nařídila povinné očkování pro osoby starší 60 let, pokud ho nová vláda okamžitě zruší. Je totiž jedno, kdy se Fialův kabinet dostane k moci, pokud chce vakcinaci nechat jako dobrovolnou, musí už teď Adama Vojtěcha přesvědčit, aby vyhláška měla jiné znění.
Pokud by se nyní byť jediný člověk nad 60 let nedobrovolně naočkoval ze strachu z možného postihu po 1. březnu, který by ovšem, stejně jako nařízení o povinné vakcinaci, v tu dobu již neplatil, měla by zřejmě vláda co dělat se soudními tahanicemi.
Je tedy nyní nutné, aby se obě vlády dokázaly dohodnout, jak budou v oblasti očkování postupovat. Babišova varianta je sice drsnější a bude se proti ní vymezovat spousta lidí, ale v boji s covidem se zdá jako nevyhnutelná. Válkova varianta je zase líbivější, ale je velmi obtížné si představit, že by to, co doteď nefungovalo, začalo zázračně působit.
Na vysvětlování už bohužel není čas, ti, kteří si nechali nabulíkovat všechny antivax nesmysly, totiž neuhnou. Nyní je třeba ochránit před nimi samotnými alespoň ty, kteří jsou ohroženi na životě.