Strávit týden nebo dva odpojeni od notebooku a chytrého telefonu, to je pro polovinu českých manažerů a vedoucích pracovníků skoro nesplnitelný úkol. Podle aktuálního průzkumu nadnárodní poradenské sítě BDO přitom pouze pětina z nich o dovolené pracuje z vlastní vůle, ostatní jsou nuceni nadřízenými, klienty či okolnostmi. Vůbec nejčastějším problémem je však nezastupitelnost, která většinu z nich nutí pracovat v době volna.
Rizika přehlížíme
Neschopnost odpočinout si od náročného pracovního procesu vede velmi často k pracovnímu vyhoření s typickými znaky chronického stresu se všemi jeho důsledky. Přestože rizika pracovního přetížení i příznivé účinky delšího volna jak na osobní život, na na pozdější pracovní výkonnost jsou odborníky neustále opakovány, celá polovina českých manažerů se jejich radami neřídí. Desetina pracuje o dovolené takřka vždy, dalších 17 % manažerů se práci věnuje jen s částečným omezením. Téměř čtvrtina pak v závislosti na aktuální potřebě někdy pracuje a někdy ne. Naopak nikdy o dovolené nepracuje jen 20 % manažerů, 30 % pak pojímá dovolenou částečně pracovně pouze velmi výjimečně.
Přehnané ambice, nebo nutnost?
Nejhorší jsou ve schopnosti nepracovat na dovolené manažeři s pozdějším ročníkem narození. Vysoké ambice a vidina profesního růstu stojí s největší pravděpodobností za tím, že ve věku do 35 let běžně pracuje o dovolené více než třetina z nich. V případě manažerů a manažerek nad 35 let je toto číslo výrazně nižší, takto „upracovaných“ je mezi nimi jen něco málo přes 20 %. „Mladí manažeři jsou plní sil a často necítí potřebu odpočinku, dokud u nich nedojde k vyhoření či se neobjeví jiné zdravotní potíže. Zkušenější naopak vědí, že na vytrvalostní trati, jakou pracovní dráha je, zkrátka nelze bez přestání jen sprintovat,“ říká Petr Kymlička z BDO.
Odpočívat? To ženám moc nejde.
Průzkum dále upozornil na výrazný nepoměr v přístupu k odpočinku na dovolené mezi muži a ženami. Podle tohoto měřítka vykazují větší sklony k workoholismu ženy. Alespoň někdy pracuje o dovolené téměř 60 % z nich, zatímco mužů jen okolo 44 %. Nikdy nepracuje během dovolené jen 18 % žen manažerek.
Syndrom hrdiny
Něco málo přes pětinu dotázaných manažerů uvádí, že pracují o dovolené nikoli z nutnosti či nařízení, ale protože sami chtějí. Podle nich stojí za nutností pracovat i v době volna jejich nezastupitelnost. Často se však stává, že jde spíše o subjektivní pocit výjimečnosti jedince a takzvaný „syndrom hrdiny“ než skutečně reálná nepostradatelnost.