Britové očkují výrazně rychleji než ostatní, o víkendu už měla první dávku vakcíny polovina tamní dospělé populace. Velká Británie je tak po Izraeli druhá nejrychlejší země na světě. Tento úspěch má několik konkrétních důvodů.
Již 27 milionů obyvatel Velké Británie dostalo první dávku vakcíny, dva miliony dokonce už i druhou injekci. Premiér Boris Johnson to o víkendu zhodnotil slovy o fantastickém úspěchu. Britové za něj vděčí následujícím okolnostem:
Velká Británie předně vakcínu proti koronaviru téměř nevyváží, a nečelí tudíž ani zdaleka takovému nedostatku očkovacích látek jako Evropská unie, která vakcíny vyváží i do dobře vybavených zemí, které s očkováním pokročily výrazně lépe než EU, jak si povšiml starosta Berlína Michael Müller. Od února EU vyvezla 41 milionů dávek do 33 zemí, z nichž největším odběratelem je paradoxně právě Velká Británie.
EU, která má očkováno zatím jen 8,4 procenta populace, již prověřuje možný zákaz vývozu vakcín, pravděpodobně ale s tímto úmyslem narazí na pravidla Světové obchodní organizace.
Očkuje každý
V Británii očkuje pomalu každý, kdo jen umí aplikovat injekci. Kromě očkovacích center a praktických lékařů mají potřebné povolení i některé lékárny. „Většinu vakcín aplikovali praktičtí lékaři,“ citují německá média, např. ZDF lékaře Azíma Madžída z londýnské Imperial College. Očkovací střediska navíc Británie zařídila na stadionech, závodních okruzích, obchodních střediscích, a dokonce i v kostelích.
Bezpečný rezervační systém
Propracovaný je i systém vydávání termínů očkování. Kromě oficiálního dopisu zdravotního systému NHS se na své pacienty telefonicky nebo prostřednictvím SMS obracejí přímo jejich praktici, kteří je informují o tom, že jsou na řadě a sjednávají s nimi termín. Prostřednictvím jednotného celostátního rezervačního sytému si lze sjednat termín online. Zájemci si mohou vybírat z několika očkovacích míst a mohou si určit přesný čas očkování. Těm, kdo už obdrželi zprávu o tom, že jsou na řadě, ale nerezervovali si termín, volají pracovníci tzv. Imunizační služby a na tuto nutnost zájemce upozorňují. Na blížící se termín je upozorní automaticky zaslaná SMS.
Vakcíny nezůstávají na skladě
Britové si neponechávají žádné zvláštní rezervy očkovacích látek pro druhou dávku. Téměř vše, co je na skladě, rovnou aplikují. Teoreticky tím ohrožují termíny pro očkování druhou dávkou, zatím se jim ale tato taktika vyplácí, neboť předmětná ostrovní země nečelí takovým výpadkům dodávek vakcín jako země EU, jakkoliv se s tímto problémem minulý týden poprvé rovněž setkala. „Vakcíny ležící v lednici žádné životy nezachraňují,“ poznamenává k tomu vládní poradce pro očkování Jonathan Van-Tam.
Vakcinaci Britové urychlují i naplánovaným delším odstupem pro očkování druhou dávkou. Zatímco EU tak činí s vakcínou AstraZeneca, Britové plánují očkování s delší prodlevou i v případě vakcíny firem Pfizer/BioNTech. I to stojí za velkým počtem Britů očkovaných alespoň první dávkou.
Náhradníci
Jak ujišťuje již výše citovaný Madžíd, Británie klade velký důraz na to, aby žádná dávka vakcíny nešla vniveč. Ordinace mají seznamy náhradníků z řad zájemců schopných na zavolání přijet, jakmile by se večer ukázalo, že zbyla dávka vakcíny. Díky tomu se očkují i ti ze zájemců, kteří ještě ani nebyli na řadě. V Německu už zvažují zavedení podobného, pružnějšího systému.
Vůle riskovat
Britové na rozdíl od některých dalších evropských států, které očkování jednou z vakcín vůli jejím možným zřídkavým vedlejším účinkům pozastavily, průběžně očkovali všemi registrovanými vakcínami bez přestávky. Přínos očkování dalece převyšuje rizika s ním spojená.