Na Ukrajině proběhl velký průzkum veřejného mínění, jehož výsledky byly zveřejněny 26. listopadu. Zachycuje postoje lidí, jak je uvedli v druhé půlce listopadu. Umožňuje podívat se na názory obyvatel země, která je po ruské invazi v únoru 2022 třetím rokem ve válce. Přitom v současnosti není pro ukrajinskou stranu na obzoru žádný větší průlom na frontě.
Průzkum provedlo centrum „Sociální monitoring“ na vzorku 1200 respondentů. Při respektování dalších standardních podmínek výzkumu sociologického výzkumu je takový počet dostatečný pro zachycení postojů celé populace. A to i pro tak velkou zemi, jakou Ukrajina je. Zveřejnilo ho Centrum sociálního monitoringu (Центр „Соціальний моніторинг“). To je podle Ukrajinského sociologického portálu lídr v sociologickém výzkumu na Ukrajině. Podrobné výsledky průzkumu jsou k dispozici zde. V češtině na zjištění upozornil mimo jiné na síti X Ukrajinec žijící v Česku Vasyl Kapustej.
Jednou z otázek výzkumu byla očekávání ohledně trvání války. Největší skupinu představují Ukrajinci, kteří jsou skeptičtí a soudí, že válka potrvá déle než jeden rok. Je jich 47 procent. Dalších 16 procent uvádí, že je těžké to říci. Asi pětina obyvatel odhaduje trvání války na několik dalších měsíců.
Poraženecká nálada rozhodně nevládne
Větší názorová různost se ukazuje v otázce, zda za vítězství ve válce má být považován návrat k ústavním hranicím z roku 1991, nehledě na cenu. „Proto já, moji přátelé a blízcí příbuzní také máme bojovat, aby bylo dosaženo výše uvedeného cíle,“ zní dodatek otázky. Plně nebo spíše s tím souhlasí 39 procent, naopak negativně se vyjádřilo 56 procent Ukrajinců. To se ostatně potvrzuje i v další z otázek – ke zmrazení konfliktu se pozitivně vyjádřilo 64 procent, proti 31 procent.
Boj za vítězství považují Ukrajinci za záležitost, na které se mají podílet jak oni sami, tak i jejich blízcí, myslí si to 72 procent lidí. Pro počátek rozhovorů a zmrazení konfliktu se pozitivně vyslovilo 60 procent Ukrajinců, zatímco 35 procent je proti a „kategoricky“ nesouhlasí asi čtvrtina občanů. Otázka přitom zmiňuje velké ukrajinské ztráty.
Největší důvěru občanů má pak, podle dat z výzkumu, Valerij Zalužnyj, bývalý vrchní velitel ukrajinské armády. Ten je nyní velvyslancem ve Velké Británii a těší se důvěře 72 procent lidí, naopak nedůvěřuje mu 22 procent. Následuje šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov (55 procent důvěra/32 procent nedůvěra) a současný prezident Volodymyr Zelenskyj (44 procent důvěra/52 procent nedůvěra).
Více optimismu podle sociologů z Ratingu
Další průzkum prováděný v září až říjnu letošního roku (sociologická skupina Rating) na vzorku dvou tisíc respondentů (ze zjevných důvodů se neúčastnili obyvatelé okupovaných území) ukázal, že Ukrajinci jsou ohledně vítězství v konfliktu s Ruskem optimističtí. Na otázku ohledně výsledku 88 procent Ukrajinců odpovědělo, že válku vyhrají.
Tento průzkum zjistil, že 71 procent dospělých souhlasí s tím, že by vláda měla získat zpět všechna ztracená území. Dále je 64 procent Ukrajinců ochotno převzít vyšší břemeno války prostřednictvím zvýšení vojenské daně z 1,5 procenta na pět procent. Budoucnost Ukrajiny považuje za „poměrně slibnou“ 78 procent občanů a jako „poměrně beznadějnou“ 15 procent. V dubnu 2022 byl tento poměr 95 ku dvěma procentům.