Pokud se u nás nějaké promořování povedlo, tak je to promoření nesmysly, dezinformacemi a bludy. Pokud jde jen o chemtrails, nejde ještě o život, ale ohledně koronaviru ano. Mediální gramotnost obyvatel je mizivá.
„Dvě pětiny lidí v Česku, kteří používají internet, považují řadu nepravdivých informací a konspirací o novém typu koronaviru za důvěryhodné. Nejvíce z nich, polovina, věří tomu, že virus byl uměle vyroben v laboratoři. Kolem 40 procent si myslí, že epidemie je pro vládu zástěrkou ke kontrole občanů, a desetina věří i takové dezinformaci, že očkování proti nemoci covid-19 má vést ke kontrole populace pomocí mikročipů. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, která jej provedla na přelomu ledna a února mezi 1400 lidmi. ČTK má jeho výsledky k dispozici.“
Když je řeč o uživatelích internetu, kolik je to lidí? Z vlastní zkušenosti víme, že hodně. Oficiální čísla to potvrzují.
„Podle Českého statistického úřadu mělo v roce 2019 přístup k internetu 81 % domácností. Podíl je vysoký zejména ve skupině rodin s dětmi nebo mladých rodin bez dětí, kde dosahuje 97 procent. Naopak na internetu není ani polovina domácností důchodců.“ (Přesně je to 40 procent domácností seniorů.) (Seznam Zprávy.)
Takže polovina lidí si myslí, že byl virus vytvořen uměle. Jenže podle odborníků tomu nic nenasvědčuje. Není důvod si to myslet. Výhodou šiřitelů takových pohádek je, že oni nikdy nic dokazovat nemusí. Je to přece všechno tajné a kdo tomu nevěří, tak je jako ovce. Jako ovce se ale chovají konzumenti podobných bludů.
V 80. letech v Sovětském svazu vymysleli dezinformaci, že virus HIV vyrobili v laboratořích CIA. Je dost dobře popsané, jak se pak tahle dezinformace šířila. Jenže jak začne žít vlastním životem a nabalí se na ni mraky pomocných vysvětlení, je pozdě. Ohromné množství lidí tomu věří dodnes.
Desetina lidí v Česku, co mají připojení k internetu, věří, že budou při očkování očipováni. Většina z nich má volební právo. Radši nedomýšlet důsledky.
Velký problém je ale vztah k opatřením vlády. Ta se neschopné vládě povedlo dost zkompromitovat, což není divu. Stín pak padá na opatření, která by v nějaké podobě musela zavést každá vláda. Že se politikům lépe vládne za „výjimečných stavů“ a dovedou si to užít, je jasné. Nic nevysvětlovat, nějaké ty kšeftíky (i superkšefty), ráj pro byrokratickou hloupost.
Na používání rozumu je to poněkud náročná doba.