Téměř polovina (49 %) obyvatel Česka si myslí, že by jim přineslo problémy mít za sousedy ve městě imigranty. Zbylá část veřejnosti (51 %) naopak takové problémy nepředpokládá.
Názory Čechů na uprchlíky jsou úzce propojeny s velikostí místa bydliště, uvedla agentura STEM. Se zvyšujícím se počtem obyvatel se snižuje podíl těch, kteří od příchodu rodin uprchlíků očekávají vážné problémy.
Třípětinová většina českých občanů (61 %) považuje za lepší, aby se v případě trvalého usídlení uprchlických rodin jejich členové snažili co nejvíce sblížit s místními obyvateli a přizpůsobili se jim.
Výzkum STEM se již několikrát ve výzkumech zabýval tématem uprchlíků a názory české veřejnosti na migrantskou krizi v Evropě. V květnovém průzkumu se agentura zaměřila na jiný úhel pohledu na uprchlíky. Pokusila jsme se téma převést na rovinu bližší každodennímu životu, tedy do běžného sousedství.
S uprchlíky v sousedství by měli vážný problém spíše lidé s nižším vzděláním, dělníky a úředníky, a lidmi z domácností hůře finančně zajištěných. Podle očekávání je tento podíl vyšší také mezi lidmi z menších obcí, ve kterých by šlo o reálné „sousedství“ s větším potenciálním vlivem na život obce v porovnání s městy či velkoměsty.
Třípětinové většině občanů ČR (61 %) by vyhovovalo, kdyby se noví obyvatelé snažili co nejvíce přizpůsobit.
Mezi lidmi s nižším vzděláním je významně vyšší podíl těch, kteří by přivítali, kdyby se uprchlíci uzavřeli do svých rodin a drželi se stranou. Vliv velikosti místa bydliště není v této otázce jednoznačný, nejvyšší podíl těch, kterým by vyhovovala asimilace uprchlíků, je mezi obyvateli měst nad 90 tisíc (71 %).
Ovšem jen mírně nižší je mezi obyvateli měst od 20 do 90 tisíc (63 %), ale také mezi obyvateli nejmenších obcí do tisíce obyvatel (60 %). Mezi lidmi, kteří se neobávají vzniku vážných problémů po usídlení uprchlíků, jednoznačně převažují ti, kteří preferují sblížení případných imigrantů s místními lidmi.