Poté, co po domácích protestech a kritice ze zahraničí ztroskotala lidová iniciativa prosazující absolutní zákaz potratů, slibovala polská vláda, že přijde s vlastním projektem, kterým bude usilovat o větší ochranu nenarozených. Tu v současnosti zabezpečuje tzv. potratový kompromis z roku 1993, který dopouští potraty v případě znásilnění, postižení plodu a ohrožení života matky.
Právě postižených plodů by se měl týkat nový vládní návrh zákona, u něhož se předpokládá, že bude Sejmem schválen. Ten počítá s jednorázovým příspěvek ve výši zhruba tisíc eur (4 tisíce zlotých) pro ženy, která se rozhodnou těžce postižené dítě donosit. Podle kritiků se jedná jen o další krok k absolutnímu zákazu.
Vláda se také chystá přijmout komplexní podpůrný program pro rodiny s postiženými dětmi, který má zahrnovat veškerou paliativní péči a rehabilitaci postižených dětí, služby psychologů pro rodiče, kterým se má narodit postižené dítě, či pomoc při zajišťování zvláštních potřeb, včetně bezbariérového bydlení.
Podle poslance Piotra Uścińského by pak finanční příspěvek měl být rozšířen i na ženy, které donosí dítě ze znásilnění. Tento návrh vyvolal poměrně prudké reakce, a to i mezi pravicově smýšlejícími voliči. Vláda podle nich rozdává víc, než je záhodno. Už dnes polské rodiny dostávají měsíční příspěvek 500 zlotých (asi 3200 korun) na každé druhé a další dítě.
Je také otázkou, koho jednorázová dávka přiměje ke kroku, který nenávratně změní jeho život. Vláda se pokouší z věci „vybruslit“ co nejméně konfliktním způsobem, zatím se jí to však vůbec nedaří. V době, kdy Právo a spravedlnost nemělo parlamentní většinu, kritizovalo nedostatečnou legislativu. Teď se chce problému co nejrychleji zbavit tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.
Je zřejmé, že jednorázový příspěvek a dodatková péče budou vzpruhou pro ty, kteří by si postižené dítě nechali tak jako tak, ale těžko povedou ke změně rozhodnutí u žen, které postižené dítě nechtějí, shodují se kritici zostřování potratového zákona s pro-life organizacemi. A mají pravdu. Stejně jako porodné nevede ke zvýšení porodnosti, tak v přepočtu asi 27 000 korun těžko změní něčí rozhodnutí (ne)nechat si postižené dítě.
Za původním návrhem zákona o absolutním zákazu potratů stála organizace ORDO IURIS, která se v Polsku angažuje v různých sociálně konzervativních kauzách, od zákazu homosexuálních sňatků až po omezení prodeje v neděle a svátky. Jedná se o „think-tank mladých advokátů bránících konzervativní hodnoty prostřednictvím práva“. Návrh byl nakonec zamítnut.