Polská národně-konzervativní vláda výrazně přitvrdila ve své rétorice ve sporu s Bruselem ohledně právního státu. Polsko hrozí, že obrátí „všechna svá děla“ na Evropskou komisi a v případě potřeby vytvoří koalici, která sesadí nynější prezidentku Ursulu von der Leyenovou, píše list The Guardian.
Varšava se už měsíce zmítá v rezonujícím sporu s Evropskou komisí o uvolnění finančních prostředků z evropských fondů obnovy, přičemž Brusel požaduje, aby Polsko nejdříve splnilo řadu „milníků“ právního státu.
Polská vláda, jejíž změny v soudnictví jsou považovány za odebírání nezávislosti soudního systému, což je v rozporu se standardy EU, minulý měsíc uzavřela kontroverzní disciplinární senát pro soudce. Po oznámení, že by komora byla jednoduše nahrazena novým, podobně politicky kontrolovaným orgánem, však von der Leyenová oznámila, že Polsko dosud neudělalo dostatečný pokrok, aby mělo nárok na uvolnění prvních finančních prostředků z fondů.
Krzysztof Sobolewski, generální tajemník vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), se nechal slyšet, že pokud se exekutiva EU „pokusí přitlačit (Polsko) ke zdi, nebudeme mít jinou možnost, než vytáhnout všechny zbraně z našeho arzenálu a reagovat oko za oko“.
Sobolewski pro Polský státní rozhlas řekl, že pokud Evropská komise neuvolní 35 miliard eur z fondů na pomoc při pandemii, Varšava podnikne právní kroky proti Bruselu. Polsko by podle něj v takovém případě vetovalo iniciativy EU a sestavilo alianci k odvolání von der Leyenové a jejího sboru komisařů.
Tyto výhrůžky ze strany Polska nejsou prvním případem. Varšava nemá „žádný důvod plnit své závazky“ vůči bloku. To v rozhovoru pro časopis Sieci prohlásil předseda PiS Jarosław Kaczyński, který v červnu sice rezignoval na funkci místopředsedy vlády, přesto je ovšem považován za de facto vůdce Polska.
„Prokázali jsme maximální dobrou vůli, ale [naše] ústupky nic nepřinesly,“ vyjádřil se Kaczyński. Zároveň připomněl dohodu Polska s EU o zrušení některých polských kontroverzních reforem soudnictví výměnou za fondy EU a trval na tom, že jeho země svou stranu dohody respektovala. „Z naší strany to bylo dodrženo, z jejich strany to nefungovalo.“
Kaczyński uvedl, že vláda nepodnikne žádné další kroky ke splnění požadavků komise a obvinila Brusel, že se pokouší „rozložit právní stát v Polsku“ a chce Polsko donutit „k plnému podřízení se Německu“. Polsko „nezapadá do německo-ruských plánů vládnout Evropě“ a polská opozice podle něj jedná s Bruselem a dalšími zahraničními mocnostmi „o pokusu vzít naši svobodu, naši suverenitu a okrást nás“.