Polsko v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři nadzvukové letouny MiG-29. Na tiskové konferenci po setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem to ve čtvrtek řekl polský prezident Andrzej Duda. Celkem má Polsko k dispozici přes deset strojů, které v minulosti převzalo z výzbroje bývalé Německé demokratické republiky (NDR). Další stroje Polsko Ukrajině poskytne po jejich servisu a opravě. Stíhačky jsou podle Dudy provozuschopné.
„Nejprve, doslova v nejbližších dnech, předáme Ukrajině čtyři letouny,“ uvedl Duda. „Zbytek se připravuje, zajišťuje se jim servis,“ dodal.
„Věříme a očekáváme, že další země, které mají tato letadla k dispozici, budou následovat tento rozhodný krok a příklad opravdového příspěvku k ochraně ukrajinského nebe,“ uvedla v reakci na Dudovo oznámení místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková. Poděkovala „polským bratrům a sestrám“.
Otázku, zda Ukrajině, která se od loňského února brání ruské invazi, poskytnou stíhací letouny, řeší spojenci Kyjeva už takřka od začátku války. Polsko své stíhačky sovětské konstrukce nabídlo už loni v březnu a opakovaně o dodávce jedná, někteří spojenci z NATO ale zaujímají opatrný postoj. Dánská premiérka Mette Frederiksenová ve čtvrtek podle agentury Reuters řekla, že tato debata mezi spojenci Kyjeva stále pokračuje.
Bílý dům v reakci na nové oznámení uvedl, že krok Varšavy „nic nemění“ na stanovisku Spojených států, které zatím odmítají Ukrajině dodat stíhačky. „Není to na stole,“ citovala agentura AFP mluvčího prezidentské kanceláře Johna Kirbyho. Šéf Bílého domu Joe Biden na konci února řekl, že poskytnutí stíhaček F-16 Kyjevu je „pro tuto chvíli“ vyloučené, a dodal, že ukrajinská armáda „teď F-16 nepotřebuje“.
Český prezident Petr Pavel v rozhovoru pro list Gazeta Wyborcza uvedl, že prioritou není dodávat Ukrajincům nové stíhací letouny, protože i kdyby se pro to někdo rozhodl, letouny by dorazily až v příštím roce. Tento proces podle něho prakticky nejde uspíšit, a ve hře tak zůstávají migy-29, které už ukrajinské letectvo používá. „Nicméně v Evropě je velmi málo zemí, které nadále používají stroje tohoto typu a mohly by je Ukrajině předat,“ podotkl Pavel.
Tento týden o dodávce stíhaček, nicméně v horizontu čtyř až šesti týdnů, hovořil polský premiér Mateusz Morawiecki. Spolu s Polskem dříve chtělo Ukrajině předat své stíhačky MiG-29 Slovensko, kde o tom ve středu jednala vláda. Rozhodnutí zatím nepadlo, podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě se čeká na další informace od partnerů.
Polsko, které patří k největším podporovatelům Ukrajiny, v uplynulých měsících přesvědčilo další spojence, aby jí poskytli moderní tanky. Samo jí nedávno poskytlo 14 obrněnců německé výroby Leopard 2.