Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski varoval v Bruselu své evropské spojence, že se musí připravit na změnu v transatlantických vztazích a začít více utrácet za obranu, a to bez ohledu na to, kdo se stane příštím prezidentem USA.
Vzhledem k tomu, že Washington bude i nadále „přísně sledovat Asii“, evropské země nemají „jinou možnost“ než převzít větší odpovědnost za svou kolektivní obranu, prohlásil polský ministr zahraničí Radosław Sikorski. Přesto ovšem věří, že Spojené státy pro Evropskou unii zůstanou strategickým partnerem bez ohledu na to, kdo v USA vyhraje prezidentské volby.
„Naším úkolem je vysvětlit našim americkým partnerům, že dokud budeme pociťovat ruskou hrozbu, nebudeme se tam moci plně angažovat,“ řekl pro server Politico s odkazem na Asii, ve které mají evropské země nasazeno mnohem méně sil než Spojené státy.
Sikorski přišel s tímto vyjádřením poté, co americký prezident Joe Biden oznámil, že svou funkci nebude v dalších volbách obhajovat. Evropští spojenci Washingtonu se nyní obávají, že by Spojené státy mohly výrazně snížit své investice do NATO, a to zejména pokud se v listopadu do Bílého domu vrátí exprezident Donald Trump společně s J. D. Vancem.
Sikorského úřad zároveň připravil pětistránkový dokument zhodnocující transatlantické vztahy. Ten v pondělí na setkání v Bruselu představil ostatním ministrům zahraničí EU.
Vyzývá v něm vedoucí představitele Evropské unie i členských států, aby rychle přizpůsobili své chování nadcházející změně a také aby společně pracovali na rozptýlení negativních představ o transatlantických vztazích, které se uchytily zejména mezi republikány.
Vedoucí představitelé a úředníci EU by se také měli zabývat tím, jak přistupují k USA jako svému obchodnímu partnerovi, přičemž EU zůstává hlavním globálním obchodním partnerem Spojených států. Dokument zdůrazňuje, že je potřeba se naučit komunikovat s veřejností o tom, proč je tento vztah oboustranně výhodný, a to jak z ekonomického, tak strategického hlediska.
Dále také varoval před ruskými dezinformacemi a propagandou, které před listopadovými volbami nabírají na síle a jejichž cílem je podkopat americkou podporu Ukrajiny ve válce proti Rusku.
„Pokud Moskva dokáže povzbudit izolacionistické tendence mezi Američany, přesvědčit je, že Spojené státy nemají žádné skutečné zájmy, za které by stálo za to bojovat v Evropě a motivovat je, aby se postavili proti vojenské pomoci Ukrajině, pak by Kreml mohl vyhrát nejen válka na Ukrajině, ale hybridní válku nad celým Západem,“ uvádí dokument. Poukazuje také na rozdíly ve vnímání Ruska mezi mladšími a staršími Američany a nabádá politiky, aby doladili své argumenty pro mladší publikum, které Sovětský svaz nezná.