Jan Olbrycht je polský europoslanec a zároveň místopředseda Evropské lidové strany, který na jejím zasedání v Praze deníku FORUM 24 popsal, jak se jeho země vyrovnává s rozhodnutím Ruska nedodávat mu nadále plyn. Zdůraznil, že jde o věc, kterou Polsko vždy očekávalo, protože Rusové používají energie jako politickou zbraň. Olbrycht je přesvědčen o tom, že západní státy si stále neuvědomují, že problém s Ruskem je problém všech států Evropské unie.
Jak hodnotíte situaci v Polsku po vypnutí ruského plynu?
Myslím, že rozhodnutí Ruska vypnout Polsku a Bulharsku plyn je něčím, co – jak doufám – mohl každý očekávat. Diskuse mezi západními státy se doposud vedla jen tím směrem, zda jsou tyto země ochotny uvalit na ruský plyn embargo. Ale málo jsme hovořili o tom, co dělat, když plyn vypne Rusko. Naši kolegové z Německa a dalších zemí tvrdí, že jejich ekonomika nebude fungovat, pokud uvalíme embargo. Jenže pokud by Rusko vypnulo plyn všem, musíme mít řešení. Faktem je, že nebezpečí využívání energií jako politické zbraně není nové. Je to něco, co bylo jasné od počátku. Rusko tuhle zbraň navíc nepoužilo zdaleka poprvé. Již od doby, kdy začaly vznikat projekty jako Nord Stream I a Nord Stream II, jsme očekávali, že půjde o zbraň ještě silnější.
Proto jsme proti těmto projektům protestovali. Jenže výsledkem je, že naše země, nebo třeba Litva a další státy, začaly hledat nové cesty pro případ, abychom byli na použití této ruské zbraně připraveni. Mám dojem, že jsme začali dříve než celá Evropská unie, která se zaměřovala spíše na přechod na zelenou ekonomiku, což je samozřejmě nutné kvůli klimatické změně. Německo se v této době rozhodlo skončit s jadernou energií, ale plyn využívá stále. Polsko začalo hledat řešení, a nezáleželo na tom, kdo u nás zrovna vládl. Každý kabinet začal zkoumat, co jsou možné nové cesty, ať již produkce plynu v Polsku nebo strategická propojení s našimi sousedy. A samozřejmě šlo o stavbu LNG terminálů. Očekáváme otevření plynovodu ze Severního moře, tzv. Baltic Pipe, do konce tohoto roku.
Jaké budou další kroky polské vlády a co pro vás z ruského postoje vyplývá?
Vše, co jsem řekl, znamená, že pro nás, pro Polsko, nebezpečí využití dodávek energií jako politické zbraně bylo něčím, s čím jsme vždy počítali. Proto jsme hledali řešení už předem. Nyní nám plyn zastavili, protože jsme nezaplatili v rublech, a Bulharsko také ne. Toto je politické rozhodnutí, protože Rusko nezastavilo plyn pro všechny země, které nezaplatily plyn v rublech. Vybralo si pouze dvě, aby ukázalo, kdo je nepřítel. Putin ostatně předem řekl, že nepřátelské země, které nebudou platit v ruské měně, nebudou plyn dostávat. My na tomto seznamu nepřátelských zemí samozřejmě jsme. Je překvapivé, že se další takto „potrestanou“ zemí stalo zrovna Bulharsko. Ale podle mého názoru je to prostě a jednoduše snaha ukázat, že oni mohou plyn jen tak vypnout komukoli.
Zodpovědností polské vlády nyní je, aby využila všechny alternativy. Budeme využívat polský plyn, plyn z Německa, a také spoléháme Litvu, která nám slíbila pomoc. Jak jsem zmínil, do konce roku by se měl otevřít Baltic Pipe. Během léta neočekáváme velké problémy. Ale nechci říci, že všechno je v pořádku, protože je to opravdu vážná situace a ceny stoupají. I když máme další možnosti, nemohu říci, že by o nic nešlo. Další růst cen přijde, i když tu bude Baltic Pipe. Musíme očekávat mnoho budoucích komplikací. Ale v této chvíli nejsme v přímém ohrožení.
Jaké je v této věci polské veřejné mínění?
Víte, v Polsku máme jasno. Nikdo od Ruska neočekává nic pozitivního, a tohle je prostě další ukázka toho, že máme pravdu. Poláci nemohou být překvapeni. Samozřejmě, že lidé mají obavy, i já je mám. Dopady této války budeme pociťovat i nadále, všichni si to uvědomujeme. Ale nemyslím si, že by občané byli šokováni. Tohle je válka, je to válka, která se odehrává velice blízko našich hranic. Ano, my musíme očekávat jen to nejhorší.
Z Německa, Maďarska a dalších zemí ale zaznívají i poněkud jiné hlasy. Polsko má o Rusku jasno díky svým historickým zkušenostem. Ale zdá se, že některé země takhle jasno nemají, souhlasíte?
Ano. Dlouhá léta zejména naše západní přátele varujeme, aby byli opatrní ve spolupráci s Ruskou federací. Jistěže nám často říkali, že jsme rusofobové. Ale to není pravda, my prostě jen víme, jak Rusové dělají politiku. Nejde o celý národ, o jejich spisovatele, umělce a hudební skladatele. Ale o způsob, jakým dělají politiku a jak uvažují o imperiálním Rusku. Vždycky upozorňujeme na to, že Rusové nežertují. My je opravdu dobře známe. Pokud řeknou, že zastaví plyn, udělají to. Představitelé západních států někdy podobná ruská vyjádření považují za pouhou strategii nebo nátlak. Ne, to je chyba. Jde o tvrdou realitu a západní Evropa se měla probudit již po okupaci Krymu. Ale nestalo se.
Pro některé země je to prostě příliš daleko. A tak jim připomeňme – ruský vliv je všude. Říkáme to našim kolegům ze Španělska a ptáme se jich, kdo podle nich podporoval separatistické nálady v Katalánsku. Rusové. Ti ovlivnili americké volby, brexit, ovlivňují Balkán. Tohle není o nějakém „někde“, tohle je tady, v našem světě, v Evropě. Zastavit Rusko je stejně důležité pro ně jako pro nás, následky totiž ponese každý.
Překvapil vás přístup Maďarska?
Když sleduji maďarskou vládu, myslím, že je to jen pokračování její politiky. Maďarsko se chová, jako kdyby šlo o nějakou politickou hru – jednou být proruský, jindy proněmecký, pak zase proamerický… Ale tentokrát jsou naprosto proruští a není to žádná hra, je to extrémně nebezpečné pro Evropu. A proč? Protože když hovoříme o dohodách sedmadvaceti států, jde skutečně jen o dohody. Ale ve výsledku bude o každém embargu rozhodovat každá konkrétní vláda, každý ministr. Pokud jedna země bude bránit legálnímu provedení konkrétních kroků, nebudou fungovat. Pokud Maďarsko platí za plyn v rublech, jde o porušování sankcí. Takže my se ptáme: Co budeme se zeměmi a firmami, které platí Rusku v rublech, dělat?
A co by se mělo dělat?
Měly by nést následky. A to včetně finančních následků, protože tohle je porušování pravidel. A když někdo porušuje pravidla, měl by za to platit. Když nebude, znamená to, že pravidla a dohody jsou k ničemu, jen prázdná slova a doporučení. Očekáváme jasný postoj Evropské komise, protože právě o tom je solidarita.