Polský prezident Andrzej Duda požádal vládu, aby ochránila izraelského premiéra Benjamina Netanjahua před možným zatčením. To Netanjahuovi hrozí, pokud se v Polsku zúčastní vzpomínkové akce k 80. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Na izraelského premiéra vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu zatykač v listopadu, čelí obvinění ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy. Informuje o tom agentura Bloomberg.
Duda v dopise adresovaném premiérovi Donaldu Tuskovi z 8. ledna napsal, že polské úřady by měly zaručit, že Netanjahuův pobyt na polském území proběhne „bez překážek“. Odvolával se na „naprosto výjimečné okolnosti“ události. Dopis viděla agentura Bloomberg a mluvčí prezidentské kanceláře Malgorzata Paprockaová agentuře PAP potvrdila jeho odeslání. Podle mluvčí Duda čeká na odpověď.
Vzpomínková akce k osvobození nacistického tábora smrti je naplánována na 27. ledna. Na otázku, zda se Netanjahu plánuje zúčastnit, jeho mluvčí v pondělí uvedl, že žádné pozvání neobdržel.
Prezidentova žádost by mohla polskou vládu dostat do nepříjemné situace, píše Bloomberg. Jako signatář smlouvy o zřízení ICC má Polsko povinnost respektovat rozhodnutí soudu a hnát k odpovědnosti ty, kdo se dopouštějí zločinů proti lidskosti. Římský statut ratifikovalo zhruba 120 zemí, mezi nimi je i Česká republika.
Maďarský premiér Viktor Orbán v listopadu prohlásil, že hodlá pozvat Netanjahua do Budapešti a ignorovat zatykač vydaný ICC.
ICC v listopadu kvůli obvinění z válečných zločinů vydal zatykač také na bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a bývalého šéfa vojenského křídla palestinského Hamásu Muhammada Dífa. Podle izraelských úřadů je Díf po smrti.
Válka v Pásmu Gazy začala 7. října 2023, kdy ozbrojenci vedení palestinským hnutím Hamás vtrhli do jižního Izraele, kde zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších zhruba 250 rukojmích unesli do Pásma Gazy. Izraelská armáda následně zahájila ofenzivu, během které zabila více než 46.000 Palestinců. Zraněno bylo dalších nejméně 109.378 Palestinců.
V koncentračním táboře Osvětim, který nacistické Německo zřídilo během druhé světové války v okupovaném Polsku, zemřelo v plynových komorách nebo hladem, zimou a na nemoci více než 1,1 milionu lidí, převážně Židů.
Nacisté zavraždili více než tři miliony z 3,2 milionu polských Židů, což představuje přibližně polovinu všech Židů zabitých během holokaustu.