Pokud jste ochotni pomoci profesoru Gerlochovi se sháněním podpisů pro jeho kandidaturu, zastavte se za ním v uvedených hodinách. E-mail, který obdrželi studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy, rozvířil debatu o vhodnosti politické agitace na akademické půdě. A taky otázku možného zneužití postavení vyučujícího vůči studentům.
E-mail s výzvou, aby se studenti zapojili do kampaně Aleše Gerlocha, který se jako nezávislý kandidát uchází o senátorské křeslo v jednom z pražských obvodů, obdrželi studenti a zaměstnanci fakulty v polovině května.
HlídacíPes.org ho má k dispozici a jasně z něho plyne, že sekretářka katedry ústavního práva Zuzana Peřinová Gerlochovým jménem vyzývá studenty, aby šéfovi katedry a bývalému děkanovi fakulty pomohli se sháněním podpisů potřebných ke kandidatuře na senátora.
Sám Aleš Gerloch nijak nepopírá, že využil seznam studentů, který má k dispozici jako pedagog. Tedy že byl e-mail rozeslán na adresy, které studenti poskytli výhradně pro studijní účely.
„Pro informaci studentů o uvedené možnosti jsem použil přehled studentů, kteři jsou se mnou v kontaktu z pozice vedoucího katedry teorie práva a právních učení a vedoucího katedry ústavního práva, zejména pak vedení vědeckého semináře z teorie práva a ústavního práva,“ reagoval na dotaz redakce HlídacíPes.org Gerloch.
Ať se studenti učí v praxi
Aleš Gerloch na vysvětlenou dodal, že nabídka směřovala k prohloubení studentské praxe při studiu ústavně-právních oborů. „Měl jsem a mám za to, že je to pro ně zajímavá možnost konfrontace volebního práva a volební praxe. Vše na bázi dobrovolnosti,“ uvedl.
Gerloch nicméně ponechal bez odpovědi otázku, kolik studentů na jeho výzvu zareagovalo a s kampaní mu pomohlo, případně projevilo ochotu se na ní podílet.
Současný děkan fakulty a Gerlochův nástupce ve funkci Jan Kuklík v obecné rovině říká, že politickou činnost na škole nevítá.
„Jsem samozřejmě proti tomu, aby byla akademická půda využívána ke konkrétní politické činnosti a takovýto mail považuji za hraniční,“ uvedl Kuklík.
O tom, že byli někteří studenti profesorem Gerlochem s žádostí o podporu kontaktováni, prý neoficiálně věděl. „Neviděl jsem nicméně konkrétní mail, na mě se prof Gerloch neobrátil a ani mě o svém záměru kandidovat předem neinformoval,“ říká děkan Kuklík.
Redakce HlídacíPes.org kopii Gerlochova e-mailu získala od jednoho ze studentů, kteří se profesorovou nabídkou cítili dotčeni. Z pochopitelných důvodů si přeje zůstat v anonymitě.
I děkan Kuklík přiznává, že někteří studenti se na vedení fakulty obrátili s podezřením na nestandardní chování profesora Gerlocha, „na jméno“ ale záležitost řešit nechtěli. „Když jsem potenciálního stěžovatele vyzval k tomu, aby vznesl podnět, který bychom měli řešit, tak se rozhodl podnět nepodávat,“ uvedl děkan Kuklík s tím, že důvodem byl i fakt, že následně Aleš Gerloch zvolil jiné formy získávání podpisů a podpory, a to mimo akademickou půdu.
Byly i jiné debaty, říká Gerloch
Aleš Gerloch svou aktivitu hájí paragrafem vysokoškolského zákona, podle něhož mají školy hrát aktivní roli při utváření občanské společnosti a přípravě mladých lidí pro život v ní. „Daná aktivita neprobíhala na fakultě, nicméně je obecně známo, a to i prostřednictvím ČT, že na fakultě letos proběhlo předvolební shromážděni s kandidáty na funkci prezidenta republiky a na UK byl umožněn sběr podpisů pro kandidáty,“ napsal Gerloch redakci HlídacíPes.org.
Univerzita Karlova i tímto způsobem plní svoji roli aktivní participace na veřejném životě, tvrdí Gerloch a cituje konkrétní ustanovení zákona o vysokých školách:
„Hrají aktivní roli ve veřejné diskusi o společenských a etických otázkách, při pěstování kulturní rozmanitosti a vzájemného porozumění, při utváření občanské společnosti a přípravě mladých lidí pro život v ní.“
(Zákon o vysokých školách, §1, odst. d)
E-mail studenti obdrželi v polovině května, v době, kdy Aleš Gerloch svou kampaň startoval. Potřebných 1000 podpisů nakonec sehnal, oznámil to na konci července, a v říjnu se tak bude moci ucházet o senátorský post.
Text byl publikován na serveru Hlídacípes.org