Představitelé náboženských komunit, které působí v Česku, vyzvali již před měsícem otevřeným dopisem duchovní v Rusku, aby využili svého vlivu a zasadili se o okamžité zastavení války a dalšího prolévání krve ve východní Evropě. Mezitím ruská pravoslavná církev i další náboženští představitelé vyjadřují podporu tažení na Ukrajinu. Dopis se na svých stránkách odvážila zveřejnit ruská luteránská církev.
Zástupci českých křesťanských církví, židovské a muslimské obce a dalších náboženství se setkali již 28. února 2022 v kapli Trauttmansdorffského paláce ministerstva zahraničních věcí.
Na setkání k modlitbě a apelu k zastavení války vystoupil za ministerstvo zahraničních věcí náměstek Martin Dvořák a zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Robert Řehák, který prohlásil: „Naše snažení je sice jako kapka, ale pokud všichni uděláme alespoň něco, tak se kapky mohou spojit ve velkou vlnu. Ta nakonec může uhasit oheň nenávisti, který se rozhořel tak blízko našich hranic.“
Představitelé českých náboženských komunit zaslali otevřený dopis s žádostí o hledání cest k obnovení míru a spravedlnosti nejvyššímu představiteli ruské pravoslavné církve, hlavnímu rabínovi Ruska, velkému muftímu Ruska a představitelům buddhistů, hinduistů a dalších náboženských komunit v Rusku:
„Naše společná víra v nezcizitelnou důstojnost každého člověka a posvátnou hodnotu lidského života nás zavazuje k tomu, abychom odporovali násilí a nespravedlnosti. Skutečná víra je zdrojem síly k pomoci bližnímu, k praktickému milosrdenství vůči lidem v nouzi, k úsilí o mír a dobré sousedské vztahy mezi lidmi. Jsme otřeseni tragickými důsledky agresivní invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Žádáme Vás proto, naléhavě prosíme a apelujeme na Vaše svědomí, abyste využili veškerého svého vlivu, který jako představitelé církví a náboženských společenství máte, a účinně a ihned se zasadili o okamžité zastavení války a dalšího prolévání krve na Ukrajině.“ Dopis byl přeložen do ruského a anglického jazyka a byl rozeslán adresátům.
Psaní se na svých internetových stránkách odvážila zveřejnit evangelicko-luteránská církev Ruska. Kritizovat ruské válečné tažení může dnes v Rusku znamenat odsouzení k letům vězení.
Znepokojení křesťanů ve světě vyvolal postoj moskevského patriarchy Kirilla, který se postavil na stranu režimu Vladimira Putina a našel duchovní zdůvodnění pro invazi na Ukrajinu. Web currenttime.tv píše:
„Patriarcha uvedl, že současná situace, kterou označil za ‚prakticky začátek válečných akcí‘, je způsobena tím, že se určité síly již osm let snaží zničit to, co v Donbasu existuje – zřejmě má na mysli takzvanou DLR a LLR (proruské separatistické útvary na Ukrajině vystupující jako takzvané lidové republiky, pozn. red.). Podle Kirilla ‚je v tom odmítnutí, zásadní odmítnutí takzvaných hodnot, které dnes nabízejí ti, kdo si nárokují světovou moc‘. Hlavní zkouškou pro přijetí do světa nadměrné spotřeby, do světa zdánlivé svobody, tedy samozřejmě do západního světa, je podle patriarchy uspořádání ‚průvodu homosexuálů‘. ‚Požadavky mnoha lidí na uspořádání průvodu homosexuálů jsou testem loajality vůči tomuto velmi mocnému světu,‘ řekl Kirill.“
Podle něj ‚dnes kolem tohoto tématu probíhá skutečná válka‘. ‚Kdo dnes útočí na Ukrajinu, která osm let potlačovala a vyhlazovala lidi v Donbasu?‘ ptá se Kirill a dodává, že ‚jsme vstoupili do boje, který nemá fyzický, ale metafyzický význam‘. Prohlásil také, že pravoslavní ‚nemohou nebýt‘ se svými bratry v Donbasu.“
I v ruské pravoslavné církvi se objevují názory vyjadřující nesouhlas s válkou, ale takové hlasy jsou záhy potlačeny státními i církevními orgány.
Kavkaz.realii píše o postoji některých muslimských představitelů: „Čečenský muftí Saláh Mežijev označil invazi na Ukrajinu za ‚válku za Proroka a islám‘. Válka na Ukrajině je podle něj pro muslimy požehnáním a ti, kdo v ní padnou, ‚se určitě stanou šahídy‘ (těmi, kdo zemřou na cestě Alláhově, pozn. překl.). Mežijev tvrdil, že účast na invazi je přípustná, a přirovnal čečenskou armádu ke společníkům proroka Mohameda, kteří ‚bojovali jako součást etiopské armády proti nepřátelům pod velením křesťana‘. Mežijev zdůvodnil ‚povinnost‘ muslimů účastnit se invaze na Ukrajinu tím, že v Rusku je zaručena svoboda vyznání a že ‚hřích lidu proroka Luta‘ (homosexualita, pozn. překl.) je zakázán. Smyslem invaze je podle Mežijeva ‚zachovat a chránit‘ tyto zakotvené instituce.“
Podporu nalézá invaze i u některých židovských představitelů: „Skupina ruských židů prohlásila, že nemůže mlčet. Nejsou jen pro mír, jsou prý ‚pro mír v novém světě, kde Velké Rusko zaujme své právoplatné místo‘. Vojenskou invazi na Ukrajinu podpořila organizace ruských horských židů. (Horští židé jsou severokavkazská a východokavkazská židovská subetnická skupina, pozn. red.) Organizace se nazývá Nadace STMEGI. Organizace vyjádřila svůj postoj ve výzvě ruské prezidentské administrativě. Její členové uvedli, že podporují tzv. „denacifikaci Ukrajiny“. Nepodpořit Kreml je podle nich v tomto případě zrada.“