Je téměř jisté, že Prigožinovu smrt nařídil ruský prezident Vladimir Putin, uvádí analytici amerického Institutu pro studium války. Podle nich likvidace šéfa tzv. Wagnerovy skupiny proběhla symbolickým způsobem, aby zneuctěného šéfa Ruska rehabilitovala a ukázala, že znovu pevně třímá v rukou otěže moci poté, co jeho pozicí otřásla vzpoura jeho údajného chráněnce.
Dva měsíce po vzpouře ruské Wagnerovy skupiny postihl patrně jejího šéfa Jevgenije Prigožina krutý osud poté, co letadlo, ve kterém se měl nacházet, havarovalo ze zatím nestanovených příčin a všichni na palubě zahynuli. Podle Institutu pro studium války se takřka určitě jednalo o odplatu ruského prezidenta Vladimira Putina, který tak dal najevo, že se vzbouřenci nebude mít slitování. Prigožinova likvidace následovala krátce po tom, co o svou pozici přišel generál Surovikin, bývalý Prigožinův spojenec, a vše se událo symbolickým způsobem.
Ani šéf armády Gerasimov či ministr obrany Sergej Šojgu by si nedovolili bez Putinova souhlasu Prigožina zlikvidovat, domnívají se analytici amerického Institutu pro studium války. Podle nich se nyní již podařilo oslabit šéfa wagnerovců natolik, že jeho smrt nepřinese žádné větší negativní reakce ani ze strany jeho tzv. armády. Ta zčásti přešla do řad jiných složek, protože bez Putinovy podpory jí Prigožin nemohl nabídnout odpovídající ohodnocení ani rozmístění. Jeho snahy o další zvyšování vlivu wagnerovců v Africe se pak mohly stát jedním z motivů pro jeho likvidaci, domnívá se institut.
„Je možné, že Putin měl v úmyslu popravit Prigožina již delší čas a že sestřelení Prigožinova letadla 23. srpna bylo načasováno náhodně, i když je to nepravděpodobné,“ uvádí ISW. Podle něj nedošlo k oficiálnímu oznámení o odvolání generála Surovikina a vraždě Prigožina během jednoho dne jen tak bez důvodu. „Kreml má pravděpodobně v úmyslu vyslat jasný vzkaz, že se vypořádal s těmi, kteří se zapojili do vzpoury 24. června, a že wagnerovská vzpoura proti ruskému vedení je uzavřená záležitost,“ napsal institut.
V době, kdy bylo letadlo patrně sestřeleno, se Putin účastnil veřejně přenášeného koncertu na počest 80. výročí bitvy u Kursku, povšimli si také analytici s tím, že jde o připomínku jiné události ruských dějin, kdy sovětská státní televize v srpnu 1991 vysílala Labutí jezero, zatímco se hroutil Sovětský svaz.
Letadlo Embraer Legacy 600 letělo z moskevského letiště Šeremetěvo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů, mezi nimiž neměli chybět šéf tzv. Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, jeho pravá ruka Dmitrij Utkin a další vysoce postavení wagnerovci. Ve středu se zřítilo poté, co na jeho palubě patrně došlo k explozi. Havárii letounu nikdo nepřežil, informovaly ruské úřady.