Prodloužené vánoční prázdniny končí a prvňáci a druháci se vrací do školních lavic. Společně s nimi se vrátí i děti z mateřských škol a žáci speciálních škol. Studenti vyšších ročníků prozatím zůstanou u distanční výuky, která bude trvat minimálně do 10. ledna. Poté bude záležet na vývoji epidemie.
O návratu prvních a druhých ročníků základních škol rozhodla vláda už 23. prosince 2020. Od 4. ledna tak fungují školy v režimu odpovídajícím pátému stupni protiepidemického systému PES. Distanční výuka se týká školství všech stupňů s výjimkou mateřských škol, speciálních škol a prvního a druhého ročníku základních škol, informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO).
— Robert Plaga (@RobertPlaga) December 23, 2020
Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého je distanční výuka lepší variantou než přestat vyučovat úplně. „Přes všechny nevýhody distanční výuky odmítám pohled, že distanční výuka je skoro jako žádná výuka. Snažíme se o přiblížení standardní výuce. Je to samozřejmě problém, chtěli bychom mít děti ve škole, ale nemyslím si, že by se měl ročník opakovat,“ řekl Černý Radiožurnálu.
Studenti, kteří budou ve škole přítomni, se mezi sebou nebudou moci v prostorách školy potkávat. Existují ale i výjimky, například žáci distanční výuky si mohou s vyučujícím domluvit individuální konzultaci. Navíc během výuky nemusí žáci ani učitelé nosit roušky.
Do lavic se prozatím nevrátí ani maturanti nebo deváťáci, které čekají na jaře přijímací zkoušky. Ty pravděpodobně proběhnou on-line. Vše bude záležet na počtu podaných přihlášek.
Pokud by se po 10. lednu epidemická situace zlepšila a Česká republika by přešla do čtvrtého stupně systému PES, znamenalo by to návrat všech ročníků prvního stupně a devátých tříd základních škol a rotační výuku pro druhý stupeň. Do lavic by zasedli i studenti závěrečných ročníků středních škol. Ostatní ročníky SŠ by zůstaly u distanční výuky. Ve skupinách po 20 studentech by se mohla konat praktická výuka. Pro vysoké školy platí podobná opatření. Umožněné by byly individuální konzultace.
Třetí stupeň PES by znamenal návrat i zbývajících středoškoláků, ovšem v podobě rotační výuky. Do škol by se vrátily i první ročníky vysokých škol v maximálním počtu 20 studentů. Nově by mohlo být přítomno až 10 žáků na hodině v jazykové či umělecké škole.
Výraznou změnu by podle tabulky systému PES pro oblast školství přinesl druhý stupeň epidemického rizika, který by umožnil prezenční výuku pro všechny žáky a studenty základních a středních škol. Povolena by byla hudební výchova či hodiny tělocviku. Na přednášku na vysoké škole by nově mohlo zavítat až 50 studentů.
Ani první stupeň PES neznamená ještě návrat do normálu. Například univerzity třetího věku pro seniory by byly stále na distanční výuce a omezena by zůstala i kapacita na vysokých školách, která by v takovém případě představovala 100 studentů. Bylo by možné pořádat školy v přírodě. Roušky by byly stále povinné ve vnitřních prostorách.