V hloubce 3800 metrů pod mořskou hladinou se právě nachází dálkově řízený kanadský dron, který hledá miniponorku společnosti OceanGate. Přestože posádce podle propočtů už patrně došel vzduch, pátrání záchranářů nepolevuje. Na místo dorazila také francouzská loď s dálkově řízeným podvodním plavidlem. Také to se ihned zapojilo do akce. Po několika hodinách pátrání u dna záchranáři oznámili, že našli trosky, na jejichž identifikaci pracují.
Celý svět s napětím sleduje osud podmořského plavidla Titan a jeho posádky, která se už od neděle neozvala po ponoru k vraku lodi Titanic. Do pátrání řízeného kanadskou a americkou pobřežní stráží se zapojily letouny, lodě i podmořská plavidla. Přestože se podařilo opakovaně zachytit zvuky, které mohou pocházet ze ztracené miniponorky, místo, kde by se mohla nacházet, se dosud stanovit nepodařilo.
Později ale přišla znepokojivá zpráva pobřežní stráže, že byly nalezeny zatím neznámé trosky. Na jejich identifikaci se momentálně pracuje.
Jak informoval web BBC s odvoláním na americké záchranáře, na místě operují nejméně dvě dálkově řízené ponorky schopné hlubokého ponoru. Kanadské plavidlo se již nachází na mořském dně a do pátrání se zapojil také dálkově ovládaný dron řízený z francouzské výzkumné lodi Atalante.
Naděje na přežití posádky se stále zmenšují , vzhledem k tomu, že zásoby kyslíku na palubě měly vystačit zhruba do dnešních 13 hodin. Experti navíc varovali před nízkými teplotami, které v hloubce panují a které mohou lidem dlouhodobě pobývajícím v ponorce způsobit fatální hypotermii, nemluvě o kondenzaci vzdušné vlhkosti hrozící poškodit elektroniku na palubě.
Osudy lidí na palubě ovšem není možné naprosto exaktně stanovit, protože bude hodně záležet na tom, jak se jim dařilo šetřit kyslíkem a udržovat se v teple. Je možné, že někteří pasažéři přežijí déle, než se očekávalo. Dnes odpoledne také pobřežní stráž potvrdila, že i s vědomím uběhlého času nadále postupuje v režimu záchranné operace. Později přišla zpráva o nalezení trosek.
Ponorné plavidlo Titan ztratilo kontakt s mateřskou lodí v neděli, necelé dvě hodiny po ponoření, asi 600 km jihovýchodně od New Foundlandu. Následně byli kontaktováni záchranáři. Podle některých svědectví nebylo plavidlo dostatečně zabezpečené, chybí mu standardní bezpečnostní certifikáty a spojení ztratilo v minulosti už několikrát. K Titanicu se nicméně potápělo opakovaně už od roku 2021.
Ředitel společnosti Stockton Rush je jednou z osob uvězněných na palubě, společně s miliardářem Hamishem Hardingem, podmořským průzkumníkem Paulem-Henri Nargeoletem, britsko-pákistánským obchodníkem Shahzadem Dawoodem a jeho synem Sulemanem.