První velké téma rozdělující společnost byl klimatický rozvrat. Vyhranila se skupina jeho popíračů, obdoba amerických ultrakonzervativních misogynů – incelů, a vzala si na mušku šestnáctiletou aktivistku, která říkala pravdu. Gretofobie se stala stejným symbolem, jakým byla později za covidu přeškrtnutá injekční stříkačka, odpor k respirátorům a od 24. února 2022 proruské flástenectví vyjadřované zneužitou českou vlajkou. V době energetické krize se většina popíračů oteplování soustřeďuje na (oprávněnou) kritiku Green Dealu a vychvaluje jadernou energetiku. Co si počnou, když Greta světu hlasitě připomněla, že ona fandí jaderné energetice také? Budou zase psát, že je slabomyslná?
Excesy takzvaných ekologů a šmejdů s dotacemi k „ekologii“ navázanými zkompromitovaly myšlenku nutnosti ochrany ekosystému a šetrné civilizace. Aktivisté přilepující se proti CO2 na pražské magistrále k silnici, uhlobaroni vysmátí s (Fialovou vládou naštěstí zrušeným) příspěvkem na obnovitelné zdroje energie, který jsme léta platili všichni, agresivní rakouské truhlářky demonstrující proti Temelínu a mlátící přitom novináře (moje vlastní historka), ochranářská organizace, co za peníze z nějaké nadace udělala rozbor venkovské slepice ze zahrádky mezi dvěma rušnými silnicemi a obvinila z těch jedů v slepici nalezených toxickou spalovnu stojící několik kilometrů po větru od té zahrádky – ANO, TO NE! Těmto „ekologům“ v textu dále říkám „přilepení“, dle jejich nejnovější aktivistické metody. Jeden z nich se na protest proti CO2 přilepil i ve studiu, když jej tam pozvali v soukromém mediálním domě a byli tak laskavi, že mu dali na jeho plky čtyřicet minut času ve vysílání. Zajímají-li vás podrobnosti, otevřete si flašku a dejte do vyhledavače „Nebinární Alžbětko“.
Minimálně pro technickou inteligenci a lidi bez zájmu o přírodu udělali „ekologové“ a „solární baroni“ vše, aby ty myšlenky, které údajně hájí, zkompromitovali svými excesy. Takže určitý odpor k poselství Grety byl pochopitelný. Pro nás, kteří čteme knihy doktora Cílka, samozřejmě neříkala Greta nic nového – on to píše už dvacet let. Jenže Greta, vybavená umanutostí vysoce inteligentního člověka s Aspergerovým syndromem, kouzlem šestnáctiletého dítěte a copy, dokázala dostat téma „ekologie“ do OSN a později i do reálné politiky planety. Planety, která nám svými klimatickými excesy od roku 2019 – roku Grety – její poselství plně potvrdila suchem i vedry, tornády i záplavami. Přesto se v tom roce 2019 stala terčem neuvěřitelné sprostoty z incelského tábora. Včetně toho, že ji nejrůznější lékařští experti diagnostikovali přes televizní obrazovku jako řadový léčitel a nejrůznější zcela psychiatricky nekompetentní novináři vysvětlovali veřejnosti, že je slabomyslná, protože má Aspergerův syndrom. Takový novinářský výkon není slabomyslný, ale debilní.
Na hranici slabomyslnosti
Na hranici slabomyslnosti jsou ale také přilepenci. Neumím dohledat tento výrok v nějakém oficiálním dokumentu nějakých přilepených, nevím, že by byl někde výslovně napsán. Ale komunikoval jsem se dvěma přilepenci, s každým zvlášť, kteří tvrdili, že CO2 z biomasy se nepočítá. Když jsem se jich ptal, co je to za blbost, vysvětlili, že když na polích (která brzy budeme v plném rozsahu velmi nutně potřebovat pro pěstování jídla pro nás, pro lidi) vypěstujeme biomasu, konopí či jinou rostlinu, která vytvoří za sezónu hodně celulózy, tak ji můžeme přes zimu spálit bez výčitek svědomí a nijak tím k emisím CO2 nepřispíváme. Když jsem požadoval vysvětlení, čím to, bylo mi vysvětleno, že jen vracíme to CO2, které už ve vzduchu teď bylo, takže to nevadí.
Na začátku průmyslové revoluce bylo v souladu s tím, že jsme někde v polovině doby meziledové, ve vzduchu 280 částic uhlíku na milion, ppm. Za „oficiální počátek“ antropocénu – epochy, kdy člověk začal měnit tvář planety více než přírodní jevy jako dříve celou její historii – se asi bude za sto let považovat datum vynálezu parního stroje, pokud dobře chápu doktora Cílka. Ale to jde o symboliku. Skutečný malér, skutečné přetváření planety jejím ničením začaly s průmyslovou revolucí a masivním spalováním fosilu někdy kolem roku 1850. Věda si uvědomila ohrožení ekosystému planety kysličníkem uhličitým – „skleníkovým“ plynem, který vrací část Zemí odráženého tepla zpět na planetu a ohřívá ji tím – velmi brzy.
První článek o tomto riziku v mém archivu je z roku 1912. Proto lidstvo bez skrupulí spalovalo i nadále, až do roku 1970. Tehdy vyšel dnes už praxí potvrzený text Římského klubu Meze růstu, kde byla spolu s klimatickým ohrožením publikována řada dalších nesporných přírodovědeckých poznatků o tom, že nebude-li se lidstvo chovat šetrněji, brzy dojede. O to intenzivněji lidstvo spalovalo a také se intenzivně množilo. Z necelých čtyř miliard na dnešních skoro osm miliard. O padesát let později – v naší žhavé současnosti, od přelomu tisíciletí velmi výrazně a posledních pár let až katastroficky výrazně – se scénář naplňuje. Je energetická krize, přišli jsme o obrovské plochy zemědělsky využitelné půdy zástavbou, degradací a vysycháním, docházejí zdroje. Jediným prostředkem, který máme, je zásadní omezení emisí skleníkových plynů a pokud možno rychle stavět (geotermálně poháněná) zařízení na odčerpávání CO2 ze vzduchu, jaké již na Islandu zprovoznil Bill Gates. A tak když někdo tvrdí, že spalovat biomasu (která samozřejmě při hoření produkuje CO2), která je letošní, nevadí, tak se prostě vyřadí z diskuse. Dnes je hladina CO2 ve vzduchu 420 ppm – a stoupá.
Jádro jako postoj
Jaderná energetika je dnes jediná technologie, jak získat pro stále rostoucí potřebu naší civilizace dostatek elektrické energie. Při energetických úvahách musíme zohledňovat, že v energetickém dostatku se nachází jen část lidstva – ale celé lidstvo by chtělo svítit, topit a já nevím co všechno s energií dělat tak, jak se to dělá v Německu. Ale v Německu samém dnes energetika kolabuje a obyvatelé se učí alespoň trochu omezit svou vlastní spotřebu. Jen pár vět ze zpravodajství na ukázku: „Německo pod palbou kritiky za svůj „obří“ balíček podpory ve výši 200 miliard eur. Německý plán na ochranu domácností a podniků před prudkým nárůstem cen elektřiny a plynu, který na pomoc vyčlenil 200 miliard eur, byl Evropskou komisí a členskými státy EU ostře kritizován za to, že jde o samostatný, nekoordinovaný přístup.“
A už vidíme, že Německo svůj odklon od jádra začíná chápat jako omyl: „Německo nechá dvě jaderné elektrárny v provozu, bojí se nedostatku energie. Německo bude nuceno nechat dvě jaderné elektrárny, které chtělo mít pouze v rezervě, v provozu až do jara. Mělo by se tak vyhnout možným nedostatkům elektrické energie. Na úterní tiskové konferenci to oznámil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck.“
„Německé velkoobchodní ceny elektřiny prudce porostou. Klesat začnou až od roku 2024, tvrdí analýza. Podle poslední analýzy švýcarského výzkumného centra Prognos vypracované na zakázku Bavorského průmyslového svazu (VBW) budou velkoobchodní ceny elektřiny v Německu v příštích několika letech výrazně vyšší než v období 2019-2020, a to kvůli energetickému mixu země a jejich trvalé závislosti na cenách plynu. Klesat začnou až od roku 2024, tvrdí analýza.“
Čtrnáct dnů staré svědectví německého pekaře ukazuje, že Němci opravdu problém mají: „62 % Němců ještě nezačalo topit i přes velmi chladná rána. Extrémní ceny energií likvidují i některé menší firmy. Po devadesáti letech zavírá například pekárna v Kolíně nad Rýnem. „Ceny surovin vzrostly o 50 %, energie ‚jen‘ o 70 % díky tomu, že pece vytápíme naftou. Ale i tak se obáváme čtyřnásobného zdražení,“ sdělil pekař Engelbert Schlechtrimen.“
Takže představa, že tolik elektřiny, kterou někdo chce, s pomocí technologií, co máme, můžeme vyrobit z něčeho jiného než z jádra, není realistická. Ani maximální představitelné využití obnovitelných zdrojů ani produkcí ani rozložením výroby v čase dnes nestačí poptávce, a ta bude růst. A porucha je zřejmě i v samotném systému obchodování s energiemi. Navázání cen elektřiny na ceny plynu, který využívají nejdražší elektrárny – paroplynové, které bývají ve funkci „závěrných elektráren“, elektráren, ze kterých se kupovala energie na závěr obchodního dne. Na současné energetické krizi se tedy podílí i neprůhledný, nefunkční a iracionálně postavený vzorec výpočtu ceny energie na spotovém trhu. Dana Drábová říká, že energetická burza selhala a přemrštěné spotové ceny vůbec nevypovídají o tom, kolik mohou stát energie v příštím roce. Její výrok: „Nevím, jak se definuje selhání trhu, ale obchodování na lipské burze selhalo, protože když se díváme na spotové ceny elektřiny, tak mohou dosáhnout 1000 eur za MWh při zobchodovaných deseti MWh. To podle mě není řádné fungování burzy.“
Teorie o proměně Sahary v celoplošný fotovoltaický panel mi léta připadaly jako cesta z krize. Tento postup už bohužel je počítačovým modelováním dostatečně vyvrácený. Podobně gigantické zásahy do krajiny by rozvrátily klimatický systém planety sice jiným mechanismem, ale se stejně kataklyzmatickými dopady jako oteplování. Věda k tomu nápadu saharské fotovoltaické kry mluví jednoznačně – a tak jsem po dvaceti letech musel změnit názor: „K vyhodnocení globálních dopadů saharských solárních farem používáme nejmodernější modelové simulace zemského systému. Naše výsledky naznačují redistribuci srážek způsobující sucha v Amazonii a degradaci lesů a nárůst globální povrchové teploty a ztrátu mořského ledu, zejména v Arktidě v důsledku zvýšeného přenosu tepla po polárních oblastech a expanzi listnatých lesů na severní polokouli směrem na sever. Identifikovali jsme také sníženou El Niño-jižní oscilaci a variabilitu Atlantického Niño a zvýšenou aktivitu tropických cyklón.“
Potřebný počet větrníků by do klimatického systému zasáhl také, navíc v Česku fotovoltaika i větrné elektrárny mají až exkluzivně špatné přírodní podmínky pro svůj provoz a nemůžeme na nich u nás energetiku stavět. Nejde o můj subjektivní pohled atomového dědka: „Na základě analýzy společnosti Deloitte z roku 2019 je doporučován podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie 23,8 %.“
„I když se analýzy shodují, že pomocí OZE lze do budoucna nahradit stávající uhelné elektrárny, které stojí za většinou vypouštěných emisí, stále se v diskusích objevuje argumentace, že v ČR nesvítí a nefouká dost na to, aby bylo něco podobného možné.“
A přiznávají to i sami zastánci OZE, cituji Ekolist: „Česká republika může jen těžko podle Gavora konkurovat Rakousku a Švédsku ve využití jejich obrovského potenciálu vodní energie i větrníkům v přímořských státech.“
A to samé o jádru – že se bez něj neobejdeme – říkají i špičky české vědy: „Následující roky bude českou energetiku definovat globální geopolitická situace a s ní spojené hledání alternativ plynu i rozvoj jaderných zdrojů. Převážně se na tom shodli zástupci vědy i jiných odvětví na semináři nazvaném Současné směřování české energetiky, který organizovaly Komise pro energetiku a Komise pro životní prostředí AV ČR.“
Takže s trochou nadsázky: Pokud budeme topit elektřinou ze slunečních elektráren postavených na českých pouštích a větrných na českém oceánském pobřeží, bude nám v zimě fakt kosa. To je – podobně jako surovinová nereálnost všeobecné elektromobility – axiom. Suroviny na baterie má jen Čína, takže se nemůžeme místo Ruska nově navázat na Komunistickou stranu Číny.
Od šedesátých let přesto v Evropě, a v Německu a Rakousku zvlášť, zuří fanatická kampaň přilepenců proti jaderné energetice. V Rakousku mají kompletně postavenou jadernou elektrárnu, kterou kvůli jejich tlaku nikdy nespustili. Odstávku jaderných elektráren v Německu započal a nasměroval německý kancléř Gerhard Schröder. Wiki: „Sám se označuje za přítele Vladimira Putina a bývá označován jako ruská loutka a lobbista nebo beneficient ruského ropného a plynárenského průmyslu.“
Inu tak. Odpor k jádru se stal oficiálním postojem nejen přilepenců, ale celé levice, a Putinův kámoš to zasichroval, takže má Putin Evropu v energetické závislosti. Tak, jak nepoučitelný Západ varoval už před asi čtyřiceti lety otec Car Bomby Andrej Sacharov.
S Gretou za jádro!
Společnost se nyní polarizuje kolem Ruska a jím spuštěné energetické krize. Ta skupina, co odmítala Gretu a popírala oteplení, se rozdělila. Část z nich jsou dnes ruští švábi propagující návrat k energeticko-politické závislosti na Putinově Rusku. Druhá skupina – ti se zbytky příčetnosti – se pak ohánějí pseudoargumentem, že energetickou krizi vyvolal Green Deal. Plán, záměr, který je popravdě více než sporný. Například v Česku 40 procent emisí CO2 tvoří elektrárny a teplárny na fosil a doprava 15 procent. Takže když se za peníze, co chceme vrážet do elektromobility, budou stavět jaderné elektrárny a uhelné vypneme, snížíme emise mnohem víc, ty peníze budou k tomu účelu využité mnohem účelněji. Ale Green Deal – ač skutečně hloupý, zjevně vymyšlený těžce odcizenými úředníky – krizi vyvolat nemohl, protože ještě nestačil být realizován, natož vyvolat důsledky. Ale gretofobové (jak je ta fakta moc nezajímají) si myslí, že Greta bojuje proti jaderné energii, zaměňují ji s ultralevicovými přilepenci. Myslím si, že většinu hlučných fanoušků jádra z tábora incelů nežene to, že by o něm něco věděli, ale přesvědčení, že musí dělat opak toho, co říká Greta. Kterou nedokážou odlišit od přilepenců. Co říká Greta?
„Greta Thunberg: Německo udělalo chybu, když zavrhlo jadernou energii kvůli uhlí. Švédská klimatická aktivistka řekla, že by byl „špatný nápad“, kdyby se Německo zaměřilo na uhlí, když už má jaderné elektrárny,“ píše Deutsche Welle.
Pro nás, kteří umíme pracovat s tak sofistikovanými poznávacími nástroji jako Wikipedie, to ostatně není záhadou. „Greta Thunbergová se v březnu 2019 vyjádřila, že sama nemá ráda jadernou energetiku, ale že podle IPCC je i jaderná energetika jedním z řešení, které je potřeba použít ke snížení emisí CO2, a proto by neměli ochránci klimatu vystupovat proti ní. Někteří němečtí aktivisté toto prohlášení odsoudili a vyjádřili se, že je součástí jaderné lobby.“
V rámci tohoto textu takové aktivisty nazývám přilepenci. Ale nevynechme popírače oteplování, incely, ti teď mají problém. Ti halasní odpírači roušek a vakcín, hlasatelé přirozeného chlapáctví, kterým nějaká šestnáctiletá holka nebude nic vykládat, co natruc ochranářům fandí jaderné energii, budou asi muset překousnout, že ona teď bude Greta asi říkat vzhledem k energetické krizi něco podobného častěji.