
Martina Bednářová FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24
FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Na pražské kandidátce hnutí Stačilo! figuruje jméno Martiny Bednářové, učitelky, která v roce 2022 neblaze proslula svými výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Za popírání ruských válečných zločinů dokonce stanula před soudem, nyní má kandidovat v nadcházejících sněmovních volbách.
„V Praze s námi kandiduje na vysokém místě paní učitelka Bednářová. Myslím, že v první pětce,“ sdělila serveru CNN Prima NEWS Jana Bobošíková, kandidátka za Stačilo! ve Středočeském kraji. „Dodnes se pere za to, co se jí stalo, a stojí si za tou výukovou hodinou,“ poznamenala.
Nejvyšší soud přitom v lednu letošního roku nad Martinou Bednářovou zrušil osvobozující verdikt. Jejím případem se tak bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 6.
Pražskou češtinářku přivedla k soudu její tvrzení během školních hodin z počátku dubna roku 2022, pouhých pár týdnů po začátku invaze. Podle obžaloby v osmé třídě při hodině slohu žákům sdělila, že ze strany Rusů jde o omluvitelný způsob řešení situace.
Dále jim tvrdila, že se v Kyjevě nic neděje. Když žáci namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, odvětila, že veřejnoprávní televize je zaujatá. Vyprávěla jim také o tom, jak „ukrajinské nacistické skupiny na Donbase od roku 2014 systematicky likvidovaly Rusy“.
Důkazy z mobilních nahrávek
Žákům se její výklad zdál podivný, a vše si proto nahráli na své mobilní telefony. Po incidentu dostala učitelka od vedení školy výpověď, proti níž se u soudu marně bránila.
Za popírání ruských válečných zločinů pro ni žalobci původně žádali podmíněný trest a pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Odvolací městský soud ale rozhodl, že jí sice lze vytknout řadu věcí v etické a pedagogické rovině, nicméně skutkovou podstatu trestného činu nenaplnila, neboť nepopírala žádné konkrétní válečné zločiny.
Nejvyšší státní zastupitelství trvalo na tom, že se trestného činu dopustila, a to i s ohledem na to, že svá tvrzení neříkala třeba vrstevníkům v hospodě, ale dětem v rámci povinné školní docházky. Klíčovým úkolem učitele při výkladu o válce je podle žalobců sdělovat pravdu o příčinách a průběhu, o vinících a obětech, o dobru a zlu.
„Tyto hodnoty je přitom možno na příkladu probíhající války na Ukrajině zobrazit prakticky v čisté podobě, neboť role viníka a jeho oběti je všem kriticky smýšlejícím a alespoň základně informovaným jedincům ve společnosti naprosto jasná,“ zdůraznili v dovolání.
Svých výroků sama Bednářová nikdy nelitovala. Soudní proces od počátku považovala za politický, argumenty obžaloby označovala za rusofobní výkřiky. Nechala se také slyšet, že aby se stát zavděčil Ukrajincům, stíhá své vlastní občany.