Vládní koalice nestihne do konce roku prosadit zvýšení koncesionářských poplatků za Českou televizi a Český rozhlas. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda to ve čtvrtek řekl MF DNES. Poplatky se podle novely měly zvýšit od ledna pro televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro rozhlas o deset korun na 55 Kč za měsíc. Předloha je ve sněmovně před druhým čtením
„Letos se to nestihne pro odpor opozice. Předpokládám schválení v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl serveru Benda. „Po jednání o důchodech bude třeba věnovat dostatek času státnímu rozpočtu. Pro poplatky to bude znamenat odklad účinnosti a obě veřejnoprávní média se tomu musí přizpůsobit,“ dodal místopředseda mediálního výboru Rudolf Salvetr (ODS).
Pokud by se podařilo koalici návrh prosadit v prvním čtvrtletí příštího roku, mohl by platit od července. Podle informací MF DNES má ale část poslanců ODS s novelou problém, a tak není jisté, zda ji sněmovna nakonec schválí.
Ředitel České televize Jan Souček již v červnu varoval, že pokud parlament neschválí zvýšení koncesionářského poplatku, ČT v příštím roce propustí zhruba 350 lidí. Letos ji opustí, bez ohledu na vývoj schvalování mediálních novel, zhruba 90 z přibližně 3000 zaměstnanců.
Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu počítá kromě zvýšení poplatků také s pravidly jejich valorizace v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Předloha také rozšiřuje okruh poplatníků. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač.
Předloha navíc obsahuje změnu plateb pro právnické osoby. Výše poplatku by už neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. Změny by měly podle vlády zajistit udržitelnost financování a nezávislost dvojice veřejnoprávních médií.
Veřejnoprávní televize letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Díky novele by ČT získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc a ČRo 331 milionů korun navíc. Novela na druhou stranu mimo jiné omezuje oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z loňska.