Desítky studentských organizací na slavné Harvardově univerzitě v USA podepsaly prohlášení, podle kterého jsou nedávné masakry civilního obyvatelstva z rukou teroristů Hamásu vinou jen a pouze Izraelců a jejich protipalestinské politiky. To, mírně řečeno, „nadzdvihlo obočí“ představitelů univerzity, jejích slavných absolventů a také manažerů předních amerických firem.
Propalestinské studentské organizace na prestižní Harvardově univerzitě v USA si pospíšily a ještě během soboty, kdy došlo na území Izraele k masakru více než 1300 civilistů, uveřejnily jednoznačně protiizraelské prohlášení. „Dnešní události nevznikly z vakua. Režim apartheidu je jediný, koho lze vinit. Nadcházející dny budou vyžadovat pevný postoj proti koloniální odplatě,“ stálo mimo jiné ve vyjádření, k němuž připojily podpis více než tři desítky univerzitních organizací.
Ostudné stanovisko zkritizovali jak představitelé univerzity, tak její slavní absolventi. Byl mezi nimi například bývalý ministr financí USA Lawrence Summers nebo republikánský senátor a bývalý prezidentský kandidát Ted Cruz. „Co se to krucinál stalo s Harvardem?“ nechal se slyšet na sociální síti. Summers zase napsal, že je mu z vyjádření harvardských studentů zle.
Negativních ohlasů přibývalo. Korunu jim však nasadil americký miliardář, manažer hedgeových fondů William Ackman, který ho sdílel na sociální síti, včetně seznamu podepsaných studentských spolků. „Celá řada generálních ředitelů se mě ptala, jestli by Harvard mohl zveřejnil seznam členů všech harvardských organizací, které vydaly dopis připisující veškerou odpovědnost za odporné činy Hamásu na vrub Izraeli, aby bylo možné zamezit tomu, že by je snad nechtěně zaměstnali. Pokud jejich členové skutečně podporují tento dopis, měla by se jejich jména zveřejnit, protože člověk by se neměl skrývat za korporátní štít, pokud vydává prohlášení podporující akce teroristů, kteří, jak nyní víme, stínali miminka, vedle dalších opovrženíhodných skutků,“ napsal.
V návaznosti na kontroverzi některé studentské organizace od podpisu vyjádření odstoupily s tím, že obsah samotného dokumentu v době podpisu ani neznaly. Ze 34 organizací jich podporu prohlášení zrušilo nejméně devět. Byla mezi nimi například organizace nepálských studentů na Harvardu, jejichž nejméně 10 spoluobčanů Hamás v Izraeli zavraždil. Mezitím v univerzitním kampusu zaparkovalo vozidlo s billboardy, které pod titulkem „Hlavní antisemité Harvardu“ zveřejnilo jména dalších signatářů protiizraelského vyjádření.
Kritice ale čelí také jiné univerzity, například University of Virginia, jejíž organizace „Studenti pro spravedlnost v Palestině“ zase publikovala názor, že násilný útok na Izrael je krokem ke svobodné Palestině. Prezidentka Studentské advokátní asociace Ryna Workmanová z Newyorské univerzity přišla o slíbené místo v právnické firmě Winston & Strawn poté, co její organizace ve studentském oběžníku uveřejnila stanovisko, že za „tuto ohromnou ztrátu životů nese odpovědnost Izrael“, a odmítla odsoudit útok Hamásu. Právnická kancelář to zdůvodnila tím, že podobné postoje jsou v naprostém rozporu s jejími firemními hodnotami.
Také samotný Harvard se nakonec vyjádřil poměrně jednoznačně. Prezidentka univerzity Claudine Gayová uvedla, že škola odsuzuje teroristická zvěrstva spáchaná Hamásem. „Taková nelidskost je odporná, bez ohledu na individuální názory na zdroje dlouhodobého konfliktu v regionu,“ prohlásila a dodala, že i když studenti mají svobodu hovořit sami za sebe, žádný z nich nemá právo hovořit jménem Harvardu.