Evropská komise schválila český Národní plán obnovy. Stalo se tak ovšem s jednou zásadní podmínkou – do poloviny roku 2022 bude vyřešen střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Ne, nejde tady o pouhý názor na to, kdo je nebo není ve střetu zájmů. Jde prostě o to, aby se české úřady ke konfliktu zájmů svého premiéra postavily konečně čelem. Když věc vyřešena nebude, Česká republika přijde o 180 miliard korun. Tady už nejde o Agrofert a o soukromý byznys předsedy vlády, ale o celou zemi a o její budoucnost.
Doposud šlo ohledně střetu zájmů o jistou formu přetahované mezi Evropskou komisí, Andrejem Babišem a Agrofertem, přičemž druhým dvěma jmenovaným sloužila celá vláda a příslušní státní úředníci. Dotace ale byly zastaveny výhradně Agrofertu a druhý audit, který ještě probíhá, se také týká pouze premiérova holdingu. Jenže se závěry prvního auditu a s nátlakem europoslanců se situace mění: evropské instituce požadují, aby se v Česku udály takové systémové změny, které zamezí zneužívání dotací a nekalým praktikám.
Spolu s platnou podmínkou právního státu, která zapovídá získávání evropských peněz těm členským státům, které jeho principy porušují, je tu další – a tentokrát naprosto konkrétně definovaná a časově ohraničená – podmínka toho, jak budou či nebudou Češi evropské peníze čerpat. A tentokrát opravdu Češi, všichni občané České republiky, kterých se týkají projekty zahrnuté v plánu o objemu 180 miliard korun.
To znamená, že si Andrej Babiš znovu vzal jako rukojmí občany země, kterou údajně řídí, a nebojí se je připravit o možnosti zásadního kroku vpřed. Protože 180 miliard, digitalizace, nové pracovní příležitosti, rozvoj a hlavně obnova ekonomiky po pandemii covidu-19, to všechno jsou věci, které nám hodlá Evropská unie zaplatit. A Babiš toto riskuje kvůli svému vlastnímu byznysu a neschopnosti pochopit, že buď bude jeho holding dále bobtnat z veřejných peněz a on sám se vzdá postu premiéra, nebo premiérem zůstane, ale Agrofert to bude něco stát. Anebo také může celý holding prodat, což je ale hodně naivní představa.
Evropská komise vůbec poprvé takto jasně klade podobnou podmínku. Někteří Babišovi podřízení (napjatě čekáme na ministryni pro rozvoj Agrofertu Kláru Dostálovou) sice nepochybně přijdou s historkami o tom, jak audity o střetu zájmů nejsou definitivní, že Evropská unie nemůže vykládat české zákony, které pan premiér přece dodržuje, nebo že budeme Evropskou komisi žalovat.
Jenže až peníze doopravdy nepřijdou, bude už na řešení pozdě. Andrej Babiš se nechce vzdát postu premiéra. Je tedy na občanech, aby ve druhé polovině roku 2022 už premiérem nebyl. O tom se bude rozhodovat v říjnu. Nejen o něm, ale také o 180 miliardách pro nás všechny. Když si odmyslíme veškeré kauzy a problémy kolem premiéra Babiše, tohle skutečně není malá částka.