V polovině 80. let současného století dojde podle vědců na naší planetě k populačnímu vrcholu, což by mělo konkrétně znamenat 10,3 miliardy lidí. Poté by prý měl počet lidí na Zemi klesat. Zhruba 63 zemí prý již svého vrcholu dosáhlo, v dalších 126 státech se tak údajně stane v polovině 21. století.
Od padesátých let 20. století se počet obyvatel na Zemi více než ztrojnásobil až na současných 8,2 miliardy lidí. Nyní zpráva OSN World Population Prospects 2024 předpovídá, že v příštím desetiletí naroste počet lidí na planetě o další dvě miliardy.
Podle vědců se planeta dostane na populační maximum v osmdesátých letech 21. století, kdy by se měl počet lidí zastavit na čísle 10,3 miliardy. Podle deníku Daily Mail jde o výraznou změnu v porovnání s rokem 2014, kdy OSN připisovala možnosti, že populace dosáhne svého vrcholu do roku 2100, pouze 30procentní šanci.
Po dosažení populačního maxima by se ale měl počet lidí na planetě opět snižovat, jelikož porodnost začíná klesat. Ženy prý nyní mají v průměru o jedno dítě méně v porovnání s rokem 1990. Ve více než polovině zemí světa se dá očekávat, že porodnost klesne pod hranici 2,1 dítěte na ženu, která je potřebná k udržení růstu populace.
„V některých zemích je nyní porodnost ještě nižší, než se dříve předpokládalo, a také jsme svědky mírně rychlejšího poklesu v některých regionech s vysokou porodností,“ vysvětluje náměstek generálního tajemníka OSN Li Junhua. V 63 zemích světa, včetně Číny, Japonska a Německa, již prý bylo populačního vrcholu dosaženo a předpokládá se, že v příštích třiceti letech se zde populace sníží o 14 procent.
V dalších 126 zemích, jako jsou například Spojené státy, Indie, Nigérie či Pákistán, poroste počet obyvatel až do roku 2054. OSN také předpokládá, že v zemích, jako je Angola, Kongo či Somálsko, se mají připravit na extrémně rychlý růst populace v nadcházejících desetiletích.
Podle webu NDTV předpovídá OSN, že rychlý populační růst v zemích s nízkými příjmy pravděpodobně zvýší ekonomické a ekologické problémy. Měnící se vzorce porodnosti však prý způsobí potíže i v bohatších zemích, jelikož klesající porodnost v kombinaci s rostoucí průměrnou délkou života výrazně změní demografické složení společnosti.
Do roku 2080 bude podle odhadů OSN počet lidí starších 65 let převyšovat osoby mladší 18 let, což může urychlit krizi sociální péče a snížit pracovní sílu.